Marxizmus-leninizmus: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobrané 2 bajty ,  pred 10 rokmi
chýba zhrnutie úprav
d (Revízia 2619659 používateľa 95.102.139.14 (diskusia) bola vrátená)
'''Marxizmus-leninizmus''' je verzia [[Marxizmus|marxizmu]] rozvinutá [[Vladimir Iľjič Lenin|Vladimírom Iľjičom Leninom]]. Je to vedecký systém filozofických, ekonomických a sociálno-politických názorov, vytvorený [[Karl Heinrich Marx|Marxom]] a [[Friedrich Engels|Engelsom]] a v nových podmienkach tvorivo rozvinutý Leninom.
 
Ideologické jadro marxizmu-leninizmu tvorí viera v nevyhnutnosť zvrhnúť [[kapitalizmus]] cestou komunistickej revolúcie, nastolenie diktatúry proletariátu, a potrebapotrebu vedúcej strany podporujúcejpodporovať toto úsilie. Marxizmus-leninizmus je založený na učení Karla Marxa, Friedricha Engelsa a Vladimíra Iľjiča Lenina.
 
Z pohľadu marxistov: Vo svojej celistvosti, zovretosti a dôslednosti vytvára súčasný materializmus a súčasný vedecký socializmus ako teóriu a program robotníckeho hnutia. Marxizmus-leninizmus je teoretickým základom praktickej činnosti revolučnej strany robotníckej triedy a slúži ako návod na konanie v triednom boji, v socialistickej revolúcii a pri budovaní socializmu a komunizmu.
Anonymný používateľ

Navigačné menu