Kniha sudcov: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 36 bajtov ,  pred 9 rokmi
skratky
(→‎Externé odkazy: text linku)
(skratky)
== Členenie sudcov ==
Sudcovia sa členia na veľkých a malých:
*7 veľkých sudcov (=charismatickí vodcovia vojsk izraelistických kmeňov alebo kmeňových zväzov v predkráľovskej dobe) : [[Otníél]], [[Éhúd]], [[Bárák]], [[Debora]], [[Gideon]], [[Jefte]] a [[Samson]] (k. sudcovSdc 2, 6-3, 6). Samson sa zaraďuje medzi sudcov ale sudcom nebol.
*6 malých sudcov (=ozajstní sudcovia): [[Šamagar]], [[Tólá]], [[Jáír]], [[Ibcán]], [[Élón]] a [[Ábdón]] (k. sudcovSdc 10, 1-5; 12, 8-15)
 
== Kniha sudcov ==
[[Jozue]] z knihy Jozue neustanovil svojho nástupcu. Keď vymreli všetci, čo sa pamätali na Božie zázraky v púšti, ľahko sa Izraeliti začali priateliť s pohanmi a odvrátili sa od [[Boh]]a. Ten ich potrestal útlakom iných národov. Keď sa spamätali kajali sa, Jahve (Boh) im poslal sudcov, ktorí ich mali oslobodiť.Obdobie sudcov trvalo skoro 400 rokov (asi 1400-1050 pred Kr. ) a bolo jedným z najtemnejších období v histórii Izraela.
 
Kniha sudcov obsahuje aj príbeh zaujatia vlasti (k. sudcovSdc 1, 1-2, 5), príbeh o pokuse [[Abimelech]]a o vytvorenie štátu (k. sudcovSdc 9) a príbeh rodu [[Dán]]ovho (k. sudcovSdc 17-18) a [[Benjamín]]ovho (k. sudcovSdc 19-21).
 
== Pozri aj ==
Anonymný používateľ

Navigačné menu