Svetová obchodná organizácia: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d
typo gram, replaced: tj → t. j, Avšak → Ale
d (typo gram, replaced: tj → t. j, Avšak → Ale)
Centrála WTO sa nachádza vo [[Švajčiarsko|Švajčiarsku]] v [[Ženeva|Ženeve]]. Súčasným generálnym riaditeľom je [[Pascal Lamy]] od [[1. septembra]] [[2005]]. Pred ním túto pozíciu zastával [[Supachai Panitchpakdi]].
 
WTO má 153 členov (23. júl 2008). Medzi posledných zaradených členské štáty patria [[Tonga]] (27. júl 2007), [[Ukrajina]] (16. máj 2008), [[Kapverdy]] (23. júl 2008). <ref>http://www.wto.org/english/thewto_e/whatis_e/tif_e/org6_e.htm</ref>
 
Všetky členské krajiny si musia vzájomne udeliť status „most favoured nation,“ z čoho vyplýva, že členská krajina musí používať rovnaký meter na všetky ostatné členské krajiny (WTO, 2004c).
 
Princípy Obchodného Systému <ref>http://www.wto.org/English/thewto_e/whatis_e/tif_e/fact2_e.htm</ref>
* Obchodovanie by malo byť bez diskriminácie, tjt.&nbsp;j. člen WTO by nemal uprednostňovať jednu krajinu, ale so všetkými by mal zaobchádzať rovnako. Žiadna krajina by nemala diskriminovať dovozové produkty.
* Obchodný systém by mal byť voľný, malo by sa v ňom vyskytovať čím menej bariér, napríklad ciel, ale aj iných.
* Obchodný systém by mal byť predvídateľný, zahraničné spoločnosti a vlády by si mali byť isté že nikto nebude vytvárať bariéry tak ako sa mu zamanie, ale že obchod ostane voľný.
 
== Vyjednávanie ==
Väčšina medzinárodných organizácií pracuje na princípe čo krajina to hlas, alebo každá krajina istý počet hlasov (zvyčajne závisiacich na populácii alebo inom faktore). AvšakAle vo WTO je veľa rozhodnutí prijímaných dohodou všetkých členov. Výhoda tohoto typu rozhodovania je, že všetky strany sú spokojné pretože sa prijalo to najpopulárnejšie riešenie. Najväčšou nevýhodou je že rokovania zaberajú nekonečne veľa času a konečné rozhodnutie je vyjadrené tak aby sa dalo v budúcnosti čo najťažšie interpretovať.
 
== Protesty ==
 
{{Link FA|vi}}
 
[[an:Organización Mundial d'o Comercio]]
[[ar:منظمة التجارة العالمية]]
74 747

úprav

Navigačné menu