Synapsia (neurológia): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 963 bajtov ,  pred 9 rokmi
d
štylistika, pravopis, interwiki
d (Synapsa (neurológia) premiestnená na Synapsia (neurológia): podľa http://slovniky.juls.savba.sk/?w=synapsia&c=8085)
d (štylistika, pravopis, interwiki)
{{pozri|ostatných významoch|Synapsia|synapsii v neurológii}}
'''SynapsaSynapsia''' (z [[gréčtina|gr.]] ''syn'' = spolu, ''haptein'' = chopiť) je miesto styku medzi [[neurón]]mi alebo medzi neurónmi a inými bunkami. Na nej sa prenášajú vzruchy[[vzruch]]y.
 
== Delenie ==
K prenosu vzruchu dochádza väčšinou z [[axón]]u na [[dendrit]] ďalšieho neurónu (axo-dendritické synapsy), alebo na jeho telo (axo-somatické synapsy). Menej časté sú spojenia axo-axónové, dendro-dendritické, somato-dendritické a somato-somatické.
Synapsie sa delia podľa miesta prepojenia na:
* ''axo-dendritické'' - k prenosu vzruchu dochádza z [[axón]]u na [[dendrit]] ďalšieho neurónu
* ''axo-somatické'' - prenos axón - telo neurónu
* ''axo-axónové'' - prenos axón - axón
* ''dendro-dendritické'' - prenos dendrit - dendrit
* ''somato-dendritické'' - prenos telo neurónu - dendrit
* ''somato-somatické''
 
==Zloženie==
SynapsySynapsia sa skladajúskladá z 3 základných častí:
 
Synapsy sa skladajú z 3 základných častí:
*presynaptickej,
*postsynaptickej,
*synaptickej štrbiny, ktorá sa nachádza medzi nimi.
 
''Presynaptická časť'' je vlastneobvykle vakovito rozšírenou koncovou časťou axónu. Táto časť okrem [[mitochondria|mitochondrií]] a ďalších [[organela|organel]] obsahuje predovšetkým synaptické vačky, nahromadené pri ''synaptickej štrbine''. Potom čo šíriaci sa vzruch dosiahne túto časť neurónu sa z vačkov mechanizmom [[exocytóza|exocytózy]] uvolňujeuvoľňuje chemická látka – [[mediátor]] do synaptickej štrbiny. Mediátor putuje synaptickou štrbinou, až dosiahne membránu ''postsynaptickej časti''. Väzbou mediátora na jej receptory[[receptor]]y v nej dochádza k spusteniu cyklukaskády procesov, ktorého výsledkom je vznik excitačného[[akčný potenciál|akčného potenciálu]] a ďalšie šírenie vzruchu.
 
==Funkčné typy==
Ak synapsysynapsie fungujú vyššie popísaným spôsobom, hovorímeoznačujú osa ako tzv. ''chemickýchchemické synapsáchsynapsie''. Tieto prevládajú u človeka a vyšších [[stavovce|stavovcov]]. Okrem chemických existujú ešte ''elektrické'' a ''zmiešané synapsysynapsie''.
 
''Elektrické synapsie'' umožňujú neobyčajne rýchly prenos vzruchovej aktivity medzi neurónmi. Presynaptická a postsynaptická membrána sú pri tomto type prenosu veľmi blízko (ich vzdialenosť je menšia ako 2 [[nm]]), čo umožňuje priamy prechod vzruchu. U cicavcov (Mammalia) sa tento typ vyskytuje iba zriedka (napr. v [[mozoček|mozočku]] potkanov a mačiek).
Ak synapsy fungujú popísaným spôsobom, hovoríme o ''chemických synapsách''. Tieto prevládajú u človeka a vyšších [[stavovce|stavovcov]]. Okrem chemických existujú ešte elektrické a zmiešané synapsy.
 
''Zmiešané synapsysynapsie'' predstavujú kombináciu chemickej a elektrickej synapsie. Je to zvláštny typ spojenia, kde sa na jednej a tej istej synapsesynapsie uskutočňuje chemický aj elektrický prenos vzruchu. Tento typ sa vyskytuje iba u nižších stavovcov (napr. v [[CNS]] rýb, v mozočku a [[miecha|mieche]] žiab a pod.).
''Elektrické synapsy'' umožňujú neobyčajne rýchly prenos vzruchovej aktivity medzi neurónmi.
Presynaptická a postsynaptická membrána sú pri tomto type prenosu veľmi blízko (ich vzdialenosť je menšia ako 2 nm), čo umožňuje priamy prechod vzruchu. U cicavcov (Mammalia) sa tento typ vyskytuje iba zriedka (napr. v [[mozoček|mozočku]] potkanov a mačiek).
 
==Externé odkazy==
''Zmiešané synapsy'' predstavujú kombináciu chemickej a elektrickej synapsie. Je to zvláštny typ spojenia, kde sa na jednej a tej istej synapse uskutočňuje chemický aj elektrický prenos vzruchu. Tento typ sa vyskytuje iba u nižších stavovcov (napr. v [[CNS]] rýb, v mozočku a [[miecha|mieche]] žiab a pod.).
{{Zdroj zoológia}}
 
[[Kategória:Fyziológia]]
==Externé odkazy==
[[Kategória:Neurológia]]
 
[[bg:Синапс]]
{{Zdroj zoológia}}[[Kategória:Fyziológia]][[Kategória:Neurológia]]
[[ca:Sinapsi]]
[[da:Synapse]]
[[de:Synapse]]
[[en:Synapse]]
[[es:Sinapsis]]
[[et:Sünaps]]
[[eu:Sinapsi]]
[[fi:Synapsi]]
[[fr:Synapse]]
[[he:סינפסה]]
[[hi:रासायनिक अन्‍तर्ग्रथन]]
[[hr:Sinapsa]]
[[ht:Sinaps]]
[[hu:Szinapszis]]
[[hy:Սինապս]]
[[id:Sinapsis]]
[[is:Taugamót]]
[[it:Sinapsi]]
[[ja:シナプス]]
[[ko:시냅스]]
[[mk:Синапса]]
[[nl:Synaps]]
[[no:Synapse]]
[[oc:Sinapsi]]
[[pl:Synapsa]]
[[pt:Sinapse (neurônio)]]
[[ro:Sinapsă]]
[[ru:Синапс]]
[[sr:Синапсе]]
[[sv:Synaps]]
[[th:ไซแนปส์]]
[[tr:Sinaps]]
[[uk:Синапс]]
[[ur:مشبک]]
[[zh:突触]]

Navigačné menu