Iliada: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 28 bajtov ,  pred 10 rokmi
chýba zhrnutie úprav
d (r2.4.6) (robot Pridal: map-bms:Iliad)
'''''Iliada''''' alebo '''''Ilias''''' ([[starogréčtina|starogr.]] </noinclude><span lang="grc" xml:lang="grc" class="polytonic" style="font-family:'Palatino Linotype'">Ἰλιάς</span> [- ''ÍliasIlias'' [vyslov: ílias], 2. pád </noinclude><span lang="grc" xml:lang="grc" class="polytonic" style="font-family:'Palatino Linotype'">Ἰλιάδος</span> [- ''ÍliadosIliados'' [vyslov: íliados]) je prvá z dvoch veľkých epických básni ([[epos|eposov]]), ktorých autorstvo sa pripisuje [[Homér]]ovi. Homérovym druhým veľkým eposom je [[Odysea]].
 
Prepokladá sa, že Iliada bola napísaná niekedy v rozpätí rokov 800{{--}}750 pred Kr. Obsahuje 15 696 hexametrových veršov (veršov, ktoré sa skladajú spravidla zo šiestich daktylských a spondejských stôp) a dejovo sa dotýka posledných 51 dní desaťročnej vojny s retrospektívami, z ktorých sa dozvedáme o celkovom priebehu bojov.
 
== Obsah ==
V 24 spevoch sa opisuje priebeh [[trójska vojna|trójskej vojny]] - dobývanie maloázijského mesta [[Trója]] (gréckeho ÍliaIlia, 1. pád ÍlionIlion). Z desaťročného obliehania však v 16 000 veršoch zachytil len krátky úsek celej vojnovej histórie , na ktorej počiatku bola odvetná výprava za únos krásnej [[Helena|Heleny]], manželky spartského kráľa [[MeneláosMenelaos|MeneláaMenelaa]]. Pretože autor predpokladal všeobecnú znalosť povesti, zmienil sa o nej len zbežne a do popredia sa dostala epizóda o nedorozumení v gréckom tábore. Bohovia, ktorí boli raz na jednej, raz na druhej strane znepriatelených bojovníkov, dej ešte komplikovali.
 
V prvom speve dochádza k sporu medzi [[Agamemnón|Agamemnonom]], vrchným veliteľom gréckych vojsk, a najudatnejším bojovníkom [[Achilles|Achillom]], pretože mu Agamemnón zobral jeho vojnovú korisť, krásnu zajatkyňu BríseovnuBriseovnu. Boje pred [[Trója|Trójou]] pokračujú, ale [[Achilles]] sa ich nezúčastní. Hrdý Achilles trvá na svojom rozhodnutí a privolí len na to, aby si jeho priateľ [[Patroklos]] obliekol jeho zbroj a išiel namiesto neho pozdvihnúť morálku Grékom. Trójania získavajú postupne v boji prevahu a zastaví ich až Patroklos. Keď ho však trójsky bojovník [[HektórHektor]] zabije, pretože si myslí, že je to sám Achilles, Achilles{{--}}zasiahnutý strašnou správou i výčitkami svedomia{{--}}sa rozhodne pomstiť priateľa. Zaženie trójske vojská späť do mesta, zabije Hektora a zneuctí jeho telo.
 
Pohrebom Hektora sa Iliada, odohrávajúca sa iba 51 dní, končí. V jednotlivých epizódach eposu sú postupne predstavovaní urodzení bojovníci v gréckom i trójskom vojsku a sú spomínané predchádzajúce vojnové udalosti a pripomínané niektoré mytologické príbehy.
131 809

úprav

Navigačné menu