Synapsia (neurológia): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 977 bajtov ,  pred 9 rokmi
+regulácia
d (r2.5.1) (robot Pridal: cs:Synapse)
(+regulácia)
 
''Zmiešané synapsie'' predstavujú kombináciu chemickej a elektrickej synapsie. Je to zvláštny typ spojenia, kde sa na jednej a tej istej synapsie uskutočňuje chemický aj elektrický prenos vzruchu. Tento typ sa vyskytuje iba u nižších stavovcov (napr. v [[CNS]] rýb, v mozočku a [[miecha|mieche]] žiab a pod.).
 
== Regulácia ==
Inhibícia (zníženie citlivosti synapsie na podnety) môže byť vyvolaná dvomi spôsobmi:
* ''postsynaptická inhibícia'' - uvoľnený mediátor z inhibičnej synapsie spôsobí otvorenie Cl<sup>-</sup> a K<sup>+</sup> kanálov na postsynaptickej membráne a tým vyvolá jej hyperpolarizáciu; následkom toho je potrebný silnejší stimul na dosiahnutie prahu pre vznik akčného potenciálu
* ''presynaptická ihnibícia'' - inhibičná synapsia tu končí v presynaptickej oblasti výbežku neurónu, ktorého signál má utlmovať; čiastočnou depolarizáciou presynaptickej membrány znižuje účinok „hlavného“ akčného potenciálu - časť presynaptickej membrány na určitý čas prestane reagovať na prichádzajúce vzruchy. Množstvo mediátora uvoľneného do „hlavnej“ synapsie sa tak pri príchode „hlavného“ akčného potenciálu zmenší a následne tak zníži jeho schopnosť preniesť signál na ďalší neurón.
 
== Pozri tiež ==

Navigačné menu