Preskočiť na obsah

Žľaza: Rozdiel medzi revíziami

Veľkosť nezmenená ,  pred 11 rokmi
<br /> Exoepitelové žľazy sa podľa tvaru sekrečných dutín a stupňa členitosti ich vnútorného priestoru delia na:
* ''Tubulózne (trubicovité) žľazy'' – sekrečné dutiny majú trubicovitý tvar. Môžu byť jednoduché alebo rozvetvené. Niekedy sa trubica stáča do klbka (potné a pachové žľazy [[cicavce|cicavcov]]). V takom prípade hovoríme o stočenej (klbkovitej) žľaze.
* ''Alveolárne (vreckovité) žľazy'' v širšom zmysle – sekrečné dutiny majú (a) tvar alveoly, teda vrecka, ktoré nasadá na široký vývod (=''alveolárna žľaza'' v užšom zmysle) alebo (b) tvar [[acinus|acinu]], teda vrecka, ktoré nasadá na veľmi tenký vývod (=''[[acinózna žľaza]]'').<ref>Pozri napr. obrázok "Abb. 3-3, str. 107103 v http://books.google.sk/books?id=8T_jHmNsUIYC&pg=PA103&lpg=PA103&dq=enge+lichtung&source=bl&ots=BfLcndtiMW&sig=3npD-rUX2ASf0X4MY_yqNVwzJTM&hl=sk&ei=AJBOTt3KJJLa4QS3oMC8Bw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=5&ved=0CC8Q6AEwBA#v=onepage&q=lichtung&f=false</ref>Môžu byť jednoduché alebo rozvetvené. Rozvetvené alveolárne žľazy sa skladajú z viacerých alveol alebo acinov, ktoré ústia do jedného spoločného vývodu (mazové žľazy [[stavovce|stavovcov]]).
* ''Tubuloalveolárne žľazy'' v širšom zmysle – na spoločný vývod nadväzuje viac rozvetvených jednotiek. Takýmto spôsobom vznikajú napr. [[mliečna žľaza|mliečne žľazy]] cicavcov. Delia sa na:
** ''Tubuloalveolárne žľazy'' v užšom zmysle: kombinácia tubulóznych a alveolárnych v užšom zmysle žliaz
131 809

úprav