Oracle Corporation: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 54 bajtov ,  pred 10 rokmi
chýba zhrnutie úprav
d (r2.6.4) (robot Pridal: kk:Oracle)
 
=== Cenová politika ===
Oracle Corporation ponúka časovú licenciu pre všetky svoje produkty. Základom je cenový zoznam pre časové licencie na špecifických percentuálnych sadzbách z trvalej licencie.<ref>See the published [http://www.oracle.com/corporate/pricing/technology-price-list.pdf price list].</ref> Enterprise edícia [[As of 2006|z marca 2006]] je jedna z najprepracovanejších databáz od Oraclu. ŠtandartnáŠtandardná edícia je lacnejšia: beží na viac ako 4 procesoroch ale zahŕňa menšie možnosti ako Enterprise edícia - postráda – neobsahuje vlastné paralelizácie atď. ale stále zostáva celkom vhodnou pre stredne zložité aplikácie. ŠtandartnáŠtandardná ONE edícia sa predáva ešte lacnejšie, ktorá je limitovaná dvomi procesormi sa predáva v základe s minimálne piatimi užívateľmi. Firma Oracle obvykle predáva licencie s 22% navýšením za technickú podporu a upgrady ( prístup na MetaLink -  – oficiálna stránka na podporu produktov Oracle ), ktoré zákazník potrebuje na obnovu.
 
Oracle Express edícia ( Oracle XE ), dodatok k rodine databázových produktov od Oracle ( beta verzia zrealizovaná v roku 2005 , produkčná ( predajná ) verzia zrealizovaná vo februári 2006 ), ponúka free verziu Oracle RDBMS, ale jedna je obmedzená na 4GB4 GB užívateľských dát a 1GB1 GB RAM. XE nebude používať viac ako jeden CPU a nedostatok internej [[Java virtual machine|JVM]].
Keďže počítače, na ktorých chodí Oracle často majú 8 a viac procesorov, cena software-u sasoftvéru môže vyšplhaťdosahovať aj na viac ako státisíce dolárov. [[Celková cena]] to však môže presiahnuť, pretože databázy Oraclu obvykle vyžadujú skúsených a trénovaných databázových administrátorov pre vhodné spravovanie. Kvôli veľkému inštalačnému základu produktov a dostupných tréningových kurzov, je špecialistov na Oracle viac ako odborníkov na menej používané databázy. Oracle frekventovane poskytuje špeciálne tréningy pre databázových administrátorov.
Pre Linux má Oracle certifikovanú konfiguráciu pre viac komerčné [[distribúcie Linuxu]] ( [[RedHat Enterprise Linux 3 a 4, SuSe SLES8 a 9]], [[Asianux]] ) ktoré stoja v rozmedzí od pár stovákstoviek dolárov do pár tisíc dolárov za rok ( závisí od architektúre procesora a od zakúpeného balíčka podpory ). Dá sa vyhnúť plateniu za tieto distribúcie použitím beyplatnýchbezplatných alternatív ako napríklad Red Hat Enterprise Linux klony ( ako [[CentOs]] alebo [[White Box Linux]]). Oracle tiež spoľahlivo beží na nepodporovaných distribúciách.
 
== Konkurencia ==
V roku 1990 spoločnosť Oracle prepustila 10 % (okolopribližne 400 ľudí) z práce kvôli finančnej situácii.
Táto kríza takmer vyústila do bankrotu spoločnosti. Vznikla pre Oracle "up„up-front"front“ stratégiu marketingu, v ktorom naliehali, aby si potencionálni zákazníci kupovali čo možno najväčšie množstvo softvéru naraz. Zákazníci si rezervovali licencie dopredu a tak zvyšovali svoje bonusy. Tu nastal problém, keď sa platby potom neuskutočnili. Oracle musel následne zdvojnásobiť svoje príjmy a tiež vyriešiť právne [http://en.wikipedia.org/wiki/Class_action veci] ohľadne nadhodnotenia svojich príjmov. Ellison by neskôr povedal, že Oracle spravil "an„an incredible business mistake"mistake“ (obrovský obchodný omyl).
 
Napriek tomu [[IBM]] dominovaldominovala v hlavnom prúde na trhu s relačnými databázovými systémami so svojimi DB2 a SQL/DS produktmi. Oddialil vstup relačných databáz na trh pre Windows a Linux. Vďaka týmto „pootvoreným dvierkam“ Sybase, Oracle a Informix (eventuálne aj [[Microsoft]]) dominovali na trhu jednoprocesorových počítačov.
DB2 a SQL/DS produktmi. Oddialil vstup relačných databáz na trh pre Windows a Linux. Vďaka týmto "pootvoreným dvierkam" Sybase, Oracle a Informix (eventuálne aj Microsoft) dominovali na trhu jednoprocesorových počítačov.
 
V tomto čase Oracle technologicky zaostal za [http://en.wikipedia.org/wiki/Sybase [Sybase]].
 
== Referencie ==
 
== Externé odkazy ==
* [http://www.oracle.com/ www.oracle.com] -  – domovská stránka spoločnosti Oracle {{eng_icon}}
 
[[Kategória:Podniky v USA]]
56 631

úprav

Navigačné menu