Nahuatl: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 127 bajtov ,  pred 10 rokmi
názvy jazyka
d (r2.7.1) (robot Pridal: ia:Nahuatl)
(názvy jazyka)
'''Nahuatl''' [(vyslov: nauatl] (iné názvy: ''náuatl'náhuatl, náwatl, aztéčtina''',) zastaranoalebo ''mexičtina'aztéčtina'; v jazyku nahuatl: ''nāhuatl''({{IPA|/ˈnaːwatɬ/}}), ''nahuatl,alebo nauatl,zastarano nawatl, mexicano'' , staršie: 'mexičtina'nāhuatlahtōlli/nahuatlatolli , nawatlahtolli, mēxihcatlahtōlli/mexicatlatolli, māsēwallahtōlli'') je [[jazyk (lingvistika)|jazyk]], ktorým hovoria nahuaské etniká, z ktorých najznámejším sú [[Aztékovia]]. Patrí medzi uto-aztécke jazyky. Dnes je nahuatl jazykom vyše 1 milióna ľudí v oblasti [[Stredná Amerika|Mezoameriky]], predovšetkým v strednom [[Mexiko|Mexiku]].
 
Názov jazyka '''nahuatl''' je pôvodom aztécky. V slovenčine môže byť zapisovaný aj ako '''náhuatl''' alebo '''náwatl'''; v aztéčtine: ''nāhuatl'' {{IPA|/ˈnaːwatɬ/}}, ''nahuatl, nauatl, nawatl, mexicano'', staršie: ''nāhuatlahtōlli, nahuatlatolli, nawatlahtolli, mēxihcatlahtōlli, mexicatlatolli, māsēwallahtōlli''.
 
== Dejiny ==
Najnápadnejšou črtou podstatného mena je určitý člen ''-tli'', archaickejší ''-in'' (napr. ''michtli'', ''michin'' - ryba); pred samohláskou sa redukuje na ''-tl'' (napr. ''atl'' - voda); po spoluhláske ''l'' sa mení na ''-li'' (napr. ''calli'' - dom). Nie všetky [[substantíva]] majú člen. Množné číslo sa tvorí rozličnými spôsobmi: reduplikáciou prvej slabiky (napr. ''coatl'' - had; ''cocoa'' - hady), vynechaním koncového ''-tl'' a glotalizáciou poslednej slabiky (napr. ''cihuatl'' - žena; ''cihua'' - ženy), najčastejšie však koncovkami ''-me'', ''-tin'', ''-que'' (napr. ''tepetl'' - hora; ''tepeme'' - hory). Niekedy sa kombinuje viacero prostriedkov. Substantíva možno modifikovať rozličnými odvodzovacími sufixmi. Za základný tvar slovesa sa pokladá 3. osoba prítomného času. Osobnými ukazovateľmi sú prefixy ''ni-'', ''ti-'', ''0-'', ''ti-'', ''an-'', ''0-''. Najnápadnejšou črtou aztéckeho slovesa (klasického nahuatlu) bola inkorporácia, t. j. vkladanie menného objektu medzi prefix osoby a čísla a slovesný tvar; ak nebol pri tranzitívnom slovese objekt vyjadrený, pridávala sa za agentívny prefix predpona ''te-'', pokiaľ išlo o osobu, alebo ''tla-'', pokiaľ išlo o vec; napr. ''nitenotza'' - volám niekoho; ''nitlacua'' - niečo jem. Centrom vetnej štruktúry v jazyku nahuatl bolo sloveso; subjekt a objekt mohol byť vyjadrený inflexionálnymi prefixmi alebo inkorporovanými nominálnymi kmeňmi.
 
Z typologickej stránky je nahuatl modelovým príkladom jazyka [[Nový svet|Nového sveta]]. Aglutinujúcu štruktúru dopĺňajú exponenty polysyntetizmu. To viedlo niektorých autorov k tomu, že charakterizovali nahuatl ako ''inkorporujúci jazyk''.
 
== Externé odkazy ==
752

úprav

Navigačné menu