Mentálna anorexia: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
a
d (r2.6.4) (robot Pridal: sh:Anoreksija)
(a)
'''Anorexia''' alebo '''mentálna anorexia''' ([[latinčina|latinsky]] ''anorexia nervosa'', z [[gréčtina|gréčtiny]] ''an'' – zbavenie, nedostatok; ''orexis'' – chuť) je [[duševná choroba]] spočívajúca v odmietaní potravy a zkreslenejskreslenej predstave o svojom tele. Spolu s [[bulímia|bulímiou]] sa radí medzi tzv. ''poruchy príjmu potravy''.
 
Mentálna anorexia začína nejčastejšienajčastejšie vo veku medzi 14-18 rokmi života, ale môže sa objaviť skôr aj neskôr. Často začína ako reakcereakcia na nejakú novú životnú situáciu či udalostudalosť, s ktorou sa daný jedinec nedokáže vysporiadať (prechod na strednú či vysokú školu, rozvod rodičov, úmrtie v rodine a pod.).
 
Pre anorexiu je charakteristické snižovanieznižovanie hmotnosti úmyslneúmysle vyvolané daným jedincom, ktoré vyvoláva jednak znižovánímznižovaním príjmu tekutintekutín a potravy, ďalej zvyšovaním energetického výdaja cvičením z dalšíchďalších prostriedkov využívanými je vyprovokované zvracanie, prehánky či užívanie anorektik a [[diuretika|diuretik]].
 
Anorexiou trpia väčšinou ženy, ale sú známe aj prípady, kedy touto chorobou ochoreli muži.
 
== Externé odkazy ==
* [http://www.idealni.cz/ www.idealni.cz] – Portál o poruchách príjmu potravy - informace, príběhypríbehy z života, testy, diskusné forumfórum, kontakty na odbornuodbornú pomoc, jedalničkyjedálničky
 
 
Anonymný používateľ

Navigačné menu