Exodus (Biblia): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 641 bajtov ,  pred 11 rokmi
d
externé odkazy, wikilinky
d (r2.7.1) (robot Zmenil: fr:Livre de l'Exode)
d (externé odkazy, wikilinky)
Stará tradícia pripisovala autorstvo knihy [[Mojžiš]]ovi. Historicko-kritické a literárno-kritické bádania však odhalili viacero zdrojov, z ktorých bola postupne vytvorená táto kniha. Jadro týchto zdrojov a a tradícií mohlo siahať až do Mojžišovej doby.
 
Kniha rozpráva o odchode [[židia|židovského národa]] z [[Egypt]]a a o putovaní po púšti do zasľúbenej zeme - do [[Kanaán]]u. Hlavnou postavou je [[Mojžiš]], a jeho brat [[Áron]].
 
Kniha pozostáva z dvoch hlavných častí: historickej (od vyslobodenia z [[Egypt|Egypta]] až po vrch [[Sinaj]]) a zákonodarnej (zmluva medzi [[Jahve|Jahvem]] a [[Izrael|Izraelom]] na Sinaji).
 
Možno tu nájsť predobrazy vyslobodenia a spásy, ktoré sa vyplnili v [[Ježiš Kristus|Ježišovi Kristovi]].
 
== Odchod z Egypta ==
 
[[Izrael]]iti sa v [[Egypt]]e rozrástli na asi polmiliónový národ. Ich sociálne a ekonomické postavenie však bolo veľmi zlé, boli [[otrok|otrokmi]]. Keďže sa ich počet neustále zvyšoval, faraón nariadil, aby pôrodné babice zabili každého židovského chlapca už pri pôrode. Keď sa narodil Mojžiš, rodičia ho niekoľko mesiacov ukrývali. Keď už ho nemohli dlhšie ukrývať, položili ho do prúteného košíka natretého smolou a na tejto provizórnej loďke ho nechali plávať po [[Níl|Níle]].
 
Mojžiša našla [[faraón|faraónova]] dcéra, adoptovala ho a vychovala na faraónovom dvore. Neskôr sa dozvedel, že tiež patrí k [[Izraeliti|Izraelitom]]. Od [[Jahve]]ho dostal poverenie vyviesť Izraelitov z Egypta a doviesť ich do [[Kanaán|Kanaánu]].
 
Mojžiš predstúpil pred faraóna s požiadavkou, aby prepustil Židov na slobodu. Faraón namiesto toho židom pridal ďalšie práce. Mojžiš predpovedal desať trestov pre Egypt ([[desať rán egyptských]]), ktoré sa vyplnili - padali z neba žaby, voda v Níle sa premenila na krv, prišli kobylky v nevídanom množstve a podobne. Nakoniec v Egypte zomrelo všetko prvorodené medzi ľuďmi i medzi dobytkom.<ref>http://veda.sme.sk/c/5307234/egypt-dostal-desat-ran-od-prirody.html</ref> Avšak z Izraelitov nezomrel nikto. Po tejto rane faraón dovolil Izraelitom odísť. Následne si to rozmyslel a začal ich prenasledovať s celou svojou armádou. Hospodin odpovedal na Mojžišovu modlitbu a silným východným vetrom rozdelil pred Izraelcami more. Keď cezeň prešli, vody sa vrátili a celá egyptská armáda v nich zahynula.<ref>http://veda.sme.sk/c/5560709/mojzis-moru-neprikazal-ale-mohlo-sa-rozostupit.html</ref>
 
== Putovanie po púšti, Desatoro ==
 
Izraeliti putovali púšťou 40 rokov, kým vstúpili do Kanaánu.
 
 
== Literatúra ==
* J. D. Douglas a kol., Nový biblický slovník. Praha : Návrat domů, 1996.
* Jozef Heriban: ''Príručný lexikón biblických vied.'' 3. vyd. Bratislava : Vydavateľstvo Don Bosco, 1998. ISBN 80-88933-07-2
 
42

úprav

Navigačné menu