Urdčina: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
d r2.7.1) (robot Zmenil: ku:Zimanê urdû
úpravy, bez zdroja
Riadok 1: Riadok 1:
{{Bez zdroja}}
{{urgentne upraviť|20111107}}
[[Obrázok:Urdu-alphabet-en-hi-final.svg|250px|thumb|right|Urdská abeceda]]
'''Urdčina''' (urdsky اردو زبان, Urdú zabán) je indoiránsky jazyk blízko príbuzný [[hindčina|hindčine]]. Oba jazyky sú vzájomne zrozumiteľné, líšia sa však kultúrnym pozadím: urdčine dávajú prednosť skôr moslimovia, hindčine skôr hinduisti. Na rozdiel od hindčiny sa urdčina píše variantom arabského písma a jej slovná zásoba obsahuje viac výpožičiek z [[perzština|perzštiny]] a [[Arabčina|arabčiny]].


[[File:Urdu-alphabet-en-hi-final.svg|250px|thumb|right|Urdská abeceda]]
'''Urdčina''' (urdsky اردو زبان, Urdú zabán) je indoiránske jazyk blízky príbuzný hindčine. Oba jazyky sú si vzájomne zrozumiteľné, líšia sa však kultúrnym pozadím: urdčine dávajú prednosť skôr moslimovia, hindčine skôr hinduisti. Na rozdiel od hindčiny sa urdčina píše variantom arabského písma a jej slovná zásoba obsahuje viac výpožičiek z perzštine a [[Arabčina|arabčiny]].
==Vývoj jazyka==
==Vývoj jazyka==
Urdčina údajne vznikla medzi 15. a 18. storočia v časoch Dillíského sultanátu a Mughalskej ríše ako žargón indických úradníkov a vojakov, ktorí slúžili u dvorov mughalských vládcov Indie a nenaučili sa správnou perzštine. Výraz Urdu zabán znamená "jazyk vojenského tábora".
Urdčina údajne vznikla medzi 15. a 18. storočím v časoch [[Dillíský sultanát|Dillíského sultanátu]] a [[Mughalská ríša|Mughalskej ríše]] ako [[žargón]] indických úradníkov a vojakov, ktorí slúžili na dvoroch mughalských vládcov Indie a nenaučili sa dobre perzštinu. Výraz Urdu zabán znamená "jazyk vojenského tábora".

Dnes je urdčina úradným jazykom v [[Pakistan|Pakistane]] (aj keď ako materinský jazyk tu tiež funguje západnej pandžábčina, Sindhčina, balúčština, paštčina a rad ďalších). V Indii je jedným z ústavou uznaných jazykov, úradným jazykom štátu Džammú a Kašmír (aj keď tam vláda a úrady stále viac konajú v angličtine, urdčina zostáva jazykom základného školstva) a druhým úradným jazykom niekoľkých ďalších štátov. Významným centrom urdčina v južnej Indii je mesto Hajdarábád, ktoré bolo až do indickej nezávislosti centrom rovnomenného moslimského štátu.
Dnes je urdčina úradným jazykom v [[Pakistan]]e (aj keď ako materinský jazyk tu tiež funguje západná pandžábčina, sindhčina, balúčština, paštčina a rad ďalších). V Indii je jedným z ústavou uznaných jazykov, úradným jazykom štátu [[Džammú a Kašmír]] (aj keď tam vláda a úrady stále viac konajú v angličtine, urdčina zostáva jazykom základného školstva) a druhým úradným jazykom niekoľkých ďalších štátov. Významným centrom urdčiny v južnej Indii je mesto [[Hajdarábád]], ktoré bolo až do indickej nezávislosti centrom rovnomenného moslimského štátu.


{{Indoiránske jazyky}}
{{Indoiránske jazyky}}

Verzia z 14:06, 18. november 2011

Urdská abeceda

Urdčina (urdsky اردو زبان, Urdú zabán) je indoiránsky jazyk blízko príbuzný hindčine. Oba jazyky sú vzájomne zrozumiteľné, líšia sa však kultúrnym pozadím: urdčine dávajú prednosť skôr moslimovia, hindčine skôr hinduisti. Na rozdiel od hindčiny sa urdčina píše variantom arabského písma a jej slovná zásoba obsahuje viac výpožičiek z perzštiny a arabčiny.

Vývoj jazyka

Urdčina údajne vznikla medzi 15. a 18. storočím v časoch Dillíského sultanátu a Mughalskej ríše ako žargón indických úradníkov a vojakov, ktorí slúžili na dvoroch mughalských vládcov Indie a nenaučili sa dobre perzštinu. Výraz Urdu zabán znamená "jazyk vojenského tábora".

Dnes je urdčina úradným jazykom v Pakistane (aj keď ako materinský jazyk tu tiež funguje západná pandžábčina, sindhčina, balúčština, paštčina a rad ďalších). V Indii je jedným z ústavou uznaných jazykov, úradným jazykom štátu Džammú a Kašmír (aj keď tam vláda a úrady stále viac konajú v angličtine, urdčina zostáva jazykom základného školstva) a druhým úradným jazykom niekoľkých ďalších štátov. Významným centrom urdčiny v južnej Indii je mesto Hajdarábád, ktoré bolo až do indickej nezávislosti centrom rovnomenného moslimského štátu.