Netopier: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 2 726 bajtov ,  pred 10 rokmi
pravopis, gramatika
d (fix.)
(pravopis, gramatika)
Výskyt :
'''Netopier''' môže byť:
* slovenský názov rodov z čeľade netopierovité, pozri pod [[netopierovité]]
* zástupca radu [[netopiere]]
* opereta, ktorú skomponoval Johann Strauss ml., pozri [[Netopier (opereta)]]
 
Na Slovensku je široko rozšírený. Žije najmä v pahorkatinách, lesoch a v podkroviach, zriedkavo v podzemí. V severnej časti Európy žije netopier veľký prevažne iba v ľudských obydliach, zatiaľ čo na juhu obýva podzemné priestory. Svoje hniezda si v obydliach buduje na povalách starých domov, pivniciach a štôlňach. V dobe letných mesiacov vytvára kolónie v miestach, kde nie je prievan. Niektoré kolónie majú až 1 000 jedincov. Miesta pre letné a zimné kolónie sú od seba veľmi vzdialené – až 90 km. Veľké zimné kolónie sú spoločné pre samce i samice a po zimnom spánku sa obe pohlavia rozdeľujú. Samce a nedospelé jedince žijú samotársky. Na obdobie zimného spánku vyhľadáva oblasti, kde by mohol osamote prezimovať. Ide o miesta, ktoré nepremŕzajú a ktoré sa môžu nachádzať aj niekoľko sto kilometrov ďaleko od letných lovíšť.
{{rozlišovacia stránka}}
 
Podľa potravy môžeme rozdeliť netopiere na 3 skupiny:
[[sv:Läderlappen]]
a) hmyzožravé – živia sa nočným hmyzom, nočnými motýľmi, komármi, muchami. Potravu lovia vo vzduchu, zbierajú ju z listov alebo z pôdy. Tým, že lovia hmyz sú veľmi užitočné
 
b) plodožravé – živia sa tropickým ovocím, nektárom pukmi a mäkkými časťami raslín. Sú užitočné, lebo pri získavaní potravy opeľujú rastliny.
 
c) krvcicajúce – živia sa krvou veľkých zvierat alebo požierajú malé živočíchy (myši, žaby).
 
Rozmnožovanie :
K páreniu jedincov dochádza dvakrát do roka v období jesene a jari, keď nasleduje gravidita, ktorá trvá približne 60 – 70 dní. Mláďa sa rodí väčšinou jedno a počas 40 – 50 dní je schopné lietať. Samostatné sa stáva približne po dvoch mesiacoch života.
Netopiere veľké sa pária na jeseň a v zime. Oplodnené vajíčko však vzápätí ustrnie vo svojom vývoji a pokračuje v ňom až nasledujúcu jar. Pri párení samec ovinie samičku krídlami a hryzením ju donúti zotrvať na mieste. Toto „objatie“ môže trvať niekedy aj tri hodiny a často v ňom dvojica netopierov zotrváva aj potom, čo celá kolónia odletí na večerný lov. Okolo každého samca sa zhromaždí niekoľko samíc, niekedy aj desať až pätnásť, ktoré sú prilákané pachom sekrétu vylučovaným lícnymi žľazami. Na začiatku leta je hlavnou úlohou samíc nájsť vhodné miesto pre odchov mláďat. Dôležité je, aby tu cez deň bolo dostatočne teplo. Každý rok počas júna až júla rodí samica jediné mláďa, ktoré je spočiatku slepé a holé, s ružovou kožou. Jeho hlavnou starosťou je pevne sa držať matkinej srsti. Ak spadne na zem, väčšinou zomiera a je potravou pre predátorov. Vo veku troch týždňov je už natoľko vyspelé, že môže samo lietať. Pôrod, dojčenie a odchov mláďaťa sú pre matku náročné. Potom čo je mláďa odstavené, musí sa samica snažiť čo najrýchlejšie nabrať späť stratenú hmotnosť. Len tak má šancu prečkať nadchádzajúcu zimu.
Anonymný používateľ

Navigačné menu