El Niño: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Veľkosť nezmenená ,  pred 9 rokmi
korekcia v texte, chybné písmeno
d (robot Pridal: el:Ελ Νίνιο, oc:El Niño)
(korekcia v texte, chybné písmeno)
Názov pochádza od [[Španielčina|španielskeho]] výrazu ''„El Niño“'' (chlapec), pretože bol často pozorovaný najprv v období [[Vianoce|Vianoc]] - teda v období narodenia Božieho dieťaťa. Prvými pozorovateľmi El Niña vôbec boli rybári na západnom pobreží Južnej Ameriky, ktorí si všímali neobvyklý nedostatok rýb. Tento vzniká nedostatkom [[planktón]]u, ktorý sa v rámci miestnych pomerov viaže skôr na studenú ako teplú vodu.
 
Na živiny je pritom bohatá studená voda, ktorá za normálnych podmienok prúdi k juhoamerickému pobrežiu vďaka silnému [[Humboldtov prúd|Humboldtovmu prúdu]]. Vody prúdu sa k pobrežným ryboviskám dostávajú výstupom z hĺbok nahor po svahoch kontinentálnej dosky Južnej Ameriky. Pri El Niño ale nastáva v oblasti rovníka zintenzívnenie prísunu teplej vody od západu Pacifiku smerom k juhoamerickému pobrežiu. Nazhromaždená teplá voda funguje ako pokrievka, ktorá bráni prieniku studenej vody smerom z hlbiny k hladine oceána. Studená voda je tektak nútená nájsť si priestor na cirkuláciu v hlbších vrstvách oceána. S teplejšou vodou sa nemieša a tak možno pri meraní teploty vody zistiť pomerne ostrý teplotný prechod medzi teplým povrchom a studenou hlbinou. Napriek obrovskej mase studenej vody v hlbších vrstvách oceána, je počasie na pacifickom pobreží Južnej Ameriky počas El Nina teplejšie, pretože je určované teplotou povrchovej vrstvy, ktorá je pri El Niňo v danej oblasti teplejšia než zvyčajne.
 
El Niño je predovšetkým chápaný ako klimatický fenomén, ktorý ovplyvňuje veľkú oblasť klímy na zemi. Najpriamejší je jeho dopad na atmosféru v tropickom a subtropickom pásme vo východnom Pacifiku. V Južnej Amerike svojím vplyvom pôsobí hlavne na tichomorské pobrežie, ale zasahuje aj do oblastí susediacich s [[Atlantický oceán|Atlantikom]]. Ďalej má výrazný vplyv na [[monzún]]ovú cirkuláciu a klímu v juhovýchodnej Ázii a na počasie v Austrálii. Mení predpovedné modely pre vznik [[hurikán]]ov v Karibskej oblasti rovnako, ako aj dlhodobé predpovede o type počasia pre územie Spojených Štátov a Kanady, a to až do hĺbky subarktického pásma. Mení dynamiku v rozsahu pobrežného ľadu na pacifickom pobreží Antarktídy. Nezanedbateľný vplyv má na Indický oceán a východ Afriky. Relatívne malý vplyv má na [[Európa|Európu]], potom na strednú, severnú a [[Blízky východ|blízkovýchodnú]] časť Ázie a severozápad Afriky.
Anonymný používateľ

Navigačné menu