Tagged Image File Format: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
drobne upravy pre lepsiu zrozumitelnost a spravnost faktov
d (r2.5.2) (robot Zmenil: pl:Tagged Image File Format)
(drobne upravy pre lepsiu zrozumitelnost a spravnost faktov)
'''Tagged Image File Format''' (skrátene '''TIFF''') patrí k najuniverzálnejším grafickým formátom a nepísaným štandardom pri práci s grafikou pre kódovanie statických obrázkov.
 
Pôvodne bol vytvorený v roku [[1986]] firmou Aldus Corporation (ktorú neskôr pohltila firma [[Adobe Systems]]) v roku [[1986]]. Jeho základné vlastnosti podporuje väčšina grafických aplikácií. Umožňuje používať 32 bitovú hĺbku, podporu celého farebného priestoru, akékoľvek rozlíšenie a podporu rôznych ďalších polí. Oblasť jeho hlavného použitia je typografia - [[DTP]]. Bežne sa používa vo viacerýchv aplikáciách na spracovanie obrázkov, vrátane skenovacích a faxových aplikácií.
 
Formát umožňuje uložiť aj viac obrázkov alebo vrstiev v jednom súbore, aj keď táto funkčnosť nie je vždy v aplikáciách podporovaná, nakoľko jej podpora nie je TIFF špecifikáciou vyžadovaná. Je rozšíriteľný – aplikácie môžu doňho vkladať svoje vlastné dáta (často sú to napríklad rôzne dodatočné popisné informácie) bez narušenia čitateľnosti súboru v inej aplikácii, avšak niektoré rozšírenia (ako napríklad špecifická kompresia obrázkov) môžu znemožniť zobraziteľnosť súboru v niektorých aplikáciách. Pre [[grafický formát]] TIFF je charakteristická veľká pružnosť reprezentácie údajov, čo má v niektorých prípadoch nežiaduce dôsledky. Môžu vznikať problémy pri spracovaní súboru na inom počítači, napr. "Neznámy formát údajov" a pod. Vďaka veľkým možnostiam rozšíriteľnosti vlastností formátu TIFF vzniklo viacero nových špecifických formátov, napríklad: TIFF/EP (norma ISO 12234-2 od roku 2001), TIFF/IT (norma ISO 12639 od roku 1998), TIFF-F (RFC 2306), TIFF-FX (RFC 3949) alebo [[Exif]]. Niektoré z týchto nových formátov nezaručujú plnú spätnú kompatibilitu a nemusí ich byť preto možné prezerať alebo vytvárať v bežných aplikáciách na prácu s TIFF súbormi.
 
== Baseline TIFF ==
Oficiálna špecifikácia tohtoTIFF formátu6.0 definuje takzvaný ''Baseline TIFF'' (základný TIFF), ktorý zaručuje základnú kompatibilitu medzi rôznymi typmi aplikácií a mali by ho podporovať všetky aplikácie pracujúce s TIFF. TenBaseline TIFF okrem iných vlastností predpisuje tri povinné kompresné schémy: nekomprimované obrázky, kompresiu Packbits a kompresiu CCITT Huffman RLE. Programy podporujúce iba "Baseline TIFF" nemusia vo viac-stránkovom TIFF súbore (ktorý obsahuje niekoľko obrázkov) zobraziť alebo umožniť upravovať žiadny obrázok okrem prvého.
 
== Rozšírenia ==
Špecifikácia však okrem "základného TIFF" definuje vlastnosti nad rámec "základného TIFF" formátu, ďalej rozšírenia špecifikácie (''TIFF extensions'') a tiež možnosti dopĺňania ľubovolných "súkromných" vlastnostní formátu (''Private tags''). Podpora rozšírených vlastností TIFF sa môže medzi rôznymi aplikáciami veľmi líšiť. Keďže aplikácie podporujúce TIFF často umožnujú používať rôzne komprimačné algoritmy nad rámec "základného TIFF", môže sa stať, že takýto obrázok nebude možné v niektorých programoch zobraziť. Väčšina aplikácii zvláda kompresie Packbits, CCITT Huffman RLE, čiernobiele kompresie CCITT T.4 (známe ako fax group 3) a kompresiu CCITT T.6 (fax group 4) a LZW. So základnými vlastnosťami tohto formátu dokáže pracovať aj mnoho voľne šíriteľných a sharewarových aplikácií, avšak nie vždy podporujú rôzne rozšírené vlastnosti (ako je napríklad kompresia Deflate, kompresia JPEG, JBIG a podobne). Štandardnou príponou súboru je *.TIF
 
== Odvodené formáty ==
Vďaka veľkým možnostiam rozšíriteľnosti vlastností formátu TIFF vzniklo viacero nových špecifických formátov, napríklad: TIFF/EP (norma ISO 12234-2 od roku 2001), TIFF/IT (norma ISO 12639 od roku 1998), TIFF-F (RFC 2306), TIFF-FX (RFC 3949) alebo [[Exif]]. Niektoré z týchto nových formátov nezaručujú plnú spätnú kompatibilitu a nemusí ich byť preto možné prezerať alebo vytvárať v bežných aplikáciách na prácu s TIFF súbormi.
 
== Zdroje ==
Anonymný používateľ

Navigačné menu