Európska organizácia pre jadrový výskum: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Neriadena atomova reakcia v umelo vytvorenej ČD.
d Verzia používateľa 78.98.127.146 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Luckas-bot
Riadok 88: Riadok 88:
[[zh-min-nan:CERN]]
[[zh-min-nan:CERN]]
[[zh-yue:歐洲核研究組織]]
[[zh-yue:歐洲核研究組織]]
Nerobte v CERNE pokusy vyvolať Čiernu dieru.Boli ste zastaveny zhora a to Vám musi stačiť.Hrozi keď vyvolate ČD atomovy výbuch,reakcia,ktorá sa vymkne kontrole a celý CERN zanikne a možno aj život na tejto Zemi.Neovladatelna reakcia v ČD je ako neovladatelna atomova reakcia.Až budete mať Fulleren 8888.tak můžete prestavať celý CERN na trojitu osmičku podľa můjho návrhu a potrubie osmičky bude z Fullerenu 8888 a vznikne reakcia ktorú budete moct ovládať a umela ČD je na svete.Ste boli zastaveny z hora magnet nefungoval ako pri havarii Polskeho prezidentského špecialu pri havarii pri Smolensku.Poučte sa na vlastnych chybach a neskušajte ČD.

Verzia z 09:27, 13. január 2012

Členské štáty CERN-u:
     Zakladajúce štáty
     Štáty, ktoré sa pripojili neskôr
Hlavné sídlo CERNu

Európska organizácia pre jadrový výskum alebo Európska organizácia jadrového výskumu (angl. European Organization for Nuclear Research, fr. Organisation européenne pour la recherche nucléaire) alebo CERN[1] je európska organizácia pre základný a aplikovaný výskum najmä v oblasti časticovej fyziky.

Známa je najmä tým, že vlastní Európske laboratórium pre časticovú fyziku/Európske laboratórium časticovej fyziky (angl. European Laboratory for Particle Physics, fr. Laboratoire européen pour la physique des particules), ktoré je najväčším laboratóriom časticovej fyziky na svete a predstavuje špičku v oblasti výskumu najjemnejšej štruktúry hmoty.

Nachádza sa na švajčiarsko - francúzskej hranici, severozápadne od mesta Ženeva. CERN vznikla 29. septembra 1954 dohodou dvanástich členských štátov. Dnes ich má CERN 20. Hlavnou funkciou CERN je prevádzka časticových urýchľovačov a ďalšej infraštruktúry potrebnej pre výskum v oblasti fyziky vysokých energií. CERN je známa aj ako miesto vzniku siete World Wide Web.

Slovensko je členským štátom od roku 1993, predtým krátko (v roku 1992) ako ČSFR. Ministerstvo školstva je odborným garantom členstva SR v CERN a vykonáva koordináciu a zabezpečovanie účasti slovenských pracovísk.

Poznámky

  1. ^  CERN je skratka z Conseil européen pour la recherche nucléaire - "Európska rada pre jadrový výskum", čo bol dočasný orgán utvorený v roku 1952 s cieľom vytvoriť európsku organizáciu jadrového výskumu. Keď táto organizácia v roku 1954 napokon vznikla, skratka CERN bola ponechaná ako jej (alternatívny) názov.

Pozri aj

Iné projekty

Externé odkazy