Samuel (prorok): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridané 3 bajty ,  pred 10 rokmi
v mene kňaza bola chyba pôvodné: Éli upravené: Héli
d (r2.6.4) (robot Pridal: eu:Samuel)
(v mene kňaza bola chyba pôvodné: Éli upravené: Héli)
'''Samuel''' bol významný hebrejský [[prorok]]. Jeho meno v preklade do slovenčiny znamená "''Božie meno''".
 
Bol zrejme pisateľom týchto biblických kníh/častí [[Starý zákon|Starého zákona]] [[Biblia|Biblie]]: [[Kniha sudcov|Sudcovia]], [[Kniha Rút|Rút]] a časti [[Knihy Samuelove|1. knihy Samuelovej]]. Jeho [[otec]] sa volal ''Elkána'' (1 Sam 1,1.21). Elkána bol Lévita nekňazského rodu Kehátovcov ([[Knihy kroník|1 Par]] 6,33-38). Samuel mal ešte troch bratov a dve sestry (1 Sam 2,21). Jeho [[matka]] ''Anna'' nemohla mať najskôr deti, a preto prosila Boha, aby ju v tomto smere požehnal s tým, že ona ho daruje jemu naspäť, tým že ho zasvätí Bohu. A tak sa do roka Anne skutočne narodil syn, ktorého z vďačnosti zasvätila Bohu ako Nazarejca, po odstavení ho dala do svätostánku, kde bol v starostlivosti veľkňaza ''EliHéli''ho. Jeho matka ho každý rok navštevovala a nosila mu nový plášť.
 
== Prorok ==
Samuel sa stáva prorokom ešte ako chlapec, keď mal oznámiť ÉlimuHélimu Božie posolstvo. Toto proroctvo sa naplnilo (1 Sam 3,2-21), a tak sa začala Samuelova práca ako proroka a celý Izrael si potom uvedomil, že Samuel je naozaj Božím prorokom. Okrem toho sa stal i sudcom.
Samuel stále vyzýval Izraelitov, aby zavrhli modlárske uctievanie a slúžili iba pravému Bohu. Izraeliti ho poslúchli a prosili, aby požiadal Boha o pomoc proti Filištíncom, ktorí ich stále napádali (1 Sam 7,2-9). Samuel to urobil. Boh sa naozaj postavil na stranu Izraelitov, uviedol Filištíncov do zmätku, a tak mohli Izraeliti zvíťaziť.
 
Anonymný používateľ

Navigačné menu