Barokové umenie: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 15 bajtov ,  pred 9 rokmi
d
Verzia používateľa 194.160.142.4 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Pe3kZA
d (Verzia používateľa 194.160.142.4 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Pe3kZA)
'''Barokové umenie''' je [[etapa]] vo vývoji [[umenie|umenia]] ([[1575]]-[[1750]]) spojená s [[barok]]om.
 
== roštekBarokový je gayideál ==
 
Za ideálny predobraz a predka baroka bolo považované obdobie a umenie [[gotika|gotiky]]. V tomto období našiel barok ideu návratu, znovudosiahnutej istoty, prvotného raja, ale aj obnov jednotného kresťanstva. Aj vďaka tomu sa v cirkevnom prúde barokového umenia vrátil kult domácich [[gotika|gotických]] (dokonca aj [[románske umenie|románskych]]) [[svätec|svätcov]] a historických osobností vo všeobecnosti (až z obdobia [[antika|antiky]]). Barok však rozhodne nechce [[gotika|gotiku]] napodobňovať, a tak hoci z nej vychádza, rozvíja sa ďalej úplne odlišne. Charakteristickou črtou barokového umenia i myslenia sa stáva nepokoj, vášeň, rozpoltenosť, vrúcnosť, elán, z čoho vyplýva aj konečná atmosféra baroka, ktorá bola poznačená vnútorným napätím. Vzniká množstvo antitéz, odrážajúcich sa v umení (napr. pozemský svet a božský svet; zmyslovosť, zmyselnosť a náboženský mysticizmus; vážnosť, tragickosť a humor, fraška; osvietenstvo a poverčivosť alebo buržoázia a absolutistická monarchia).
Ako protiklad k snahám cirkvi sa potom javí pompéznosť a veľkoleposť svetských stavieb a umeleckých diel, ktoré miesto posilnenia náboženského cítenia a cirkvi mala za hlavnú úlohu najmä posilniť absolutistickú moc panovníkov.
 
== Charakteristika umenia ==
==co ti jeblo==
 
Barokové umenie sa snažilo zastierať nielen čiaru medzi umením a životom, ale aj medzi rozdielnymi druhmi umenia, pričom si rôzne druhy umenia mohli vymieňať úlohy, resp. každé sa snažilo prispôsobiť maľbe. Architektúra nadobúdala sochárske prvky, sochárstvo zas maliarske a maliarstvo sa intenzívnejšie venovalo vonkajšej stránke javov (zdôrazňovaním svetla, tieňa a farby na úkor tvaru a obrysu). Kompozične sa ťažisko sústreďovalo do prostriedku, čím sa odpútavala pozornosť od krajov. Najviac sa pri tom napr. u oltárov osvedčilo osvetlenie sviečkami, ktoré zvýrazňovalo reliéfy, zatiaľ čo tiene splývali s architektúrou. V náhrobkoch, oltároch a ozdobných emblémoch sa čoraz väčšmi prelínali tri výtvarné umenia – sochárstvo, maliarstvo a architektúra.

Navigačné menu