Přeskočit na obsah

Mahmúd Ahmadínežád: Rozdiel medzi revíziami

Pridaných 888 bajtov ,  pred 10 rokmi
dopln., upresnenie, aktualizácia
(dopln., upresnenie, aktualizácia)
'''Mahmúd Ahmadí-Nežád''' [častý nesprávny prepis je '''Mahmúd Ahmadínedžád'''] (* [[28. október]] [[1956]]) je šiestym prezidentom [[Irán]]u.
 
Narodil sa v meste [[Garmsar]] ako štvrté zo sedmich detí kováča. Študoval staviteľstvo na Iránskej Univerzite Vedy a techniky v [[Teherán]]e, kde získal v roku [[1987]] doktorát. V roku [[2003]] bol ako takmer neznámy politik zvolený za starostu Teheránu, pričom funkciu vykonával do roku [[2005]]. Ahmadí-Nežád bol [[3. august]]a [[2005]] zvolený za šiesteho iránskeho prezidenta., Vpričom súčasnostizískal je62% jedným z najkontroverznejších svetových politikovhlasov. PodľaOpätovne niekoľkýchbol rukojemníkovzvolený zadržovanýchaj na americkejdruhé ambasádefunkčné v Teheráneobdobie v rokochroku [[19792009]]–[[1980]] bol Ahmadí-Nežád jedným z ich väzniteľov. Veľkú nevôľu vzbudil svojimi výrokmi, vvýsledky ktorýchtýchto vyzývalvolieb navšak zničenie štátu [[Izrael]], alebo tým,boli ževeľmi sasporné odmietaa vzdaťzapríčinili iránskehorozsiahle jadrovéhoniekoľkomesačné programuprotesty.
 
V súčasnosti je jedným z najkontroverznejších svetových politikov. Podľa niekoľkých rukojemníkov zadržovaných na americkej ambasáde v Teheráne v rokoch [[1979]]–[[1980]] bol Ahmadí-Nežád jedným z ich väzniteľov, táto verzia sa však vôbec nepreukázala a odmietla ju napr. aj [[CIA]]<ref>[http://articles.cnn.com/2005-08-12/us/cia.iranpresident_1_embassy-takeover-hostage-iranian-president?_s=PM:US], CNN: Sources: CIA finds Iranian president likely not hostage-taker</ref>. Veľkú nevôľu vzbudzuje svojou silnou kritikou Izraela a popieraním (resp. banalizovaním) [[holokaust]]u, no napr. medializované výroky, v ktorých údajne vyzýval na zničenie štátu [[Izrael]], sa ukázali ako nepresný preklad<ref>[http://articles.cnn.com/2005-08-12/us/cia.iranpresident_1_embassy-takeover-hostage-iranian-president?_s=PM:US http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2006/jun/14/post155]</ref>. Výrazná kritika na jeho osobu je spojená aj s tým, že sa nekompromisne odmieta vzdať iránskeho jadrového programu.
 
Mahmúd Ahmadí-Nežád nie je najmocnejším štátnikom Iránu. Táto rola prináleží najvyššiemu vodcovi Iránu - ajatolláhovi
 
Mahmúd Ahmadí-Nežád je ženatý a má tri deti, dvoch synov a dcéru. Jeden z jeho synov študoval na Amirkabir Technickej Univerzite v Iráne, známej ako aj [[Tehran Polytechnic]].
 
== Referencie ==
<references />
 
{{Biografický výhonok}}
1 216

úprav