Matej Kornel Hell: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 363 bajtov ,  pred 9 rokmi
d
interwiki, wikilinky
d (r2.7.1) (robot Odobral: en:Matej Kornel Hell)
d (interwiki, wikilinky)
Dosiaľ je sporné miesto jeho pôvodu, v archívoch absentuje aj presný dátum jeho narodenia (1651 alebo 1653), no pravdepodobne pochádzal z Čiech. Z roku 1707 sa zachoval úradný zápis, že je ''natione Bohemus ex Schlackenberg'', čo môže znamenať z Čiech/Česka, narodený v Česku/Čechách, českej národnosti, ale označovali sa tak vtedy niekedy aj uhorskí Slováci (spravidla protestanti). V zápise matričnej knihy rímskokatolíckeho farského úradu v Banskej Štiavnici je zapísaný ako: ''D[ominus] Matthæus Höll''. Ako rodinný jazyk prichádza do úvahy [[nemčina]] a [[slovenčina]], pretože pri zápise jeho syna do seminára r. 1753 sa u jazykov uvádza Quas linguas calleat: Latinam, German. et Slav. bene.'' (preklad: Ktoré jazyky ovláda: latinský, nem. a sloven. dobre) <ref>http://sk.wikipedia.org/wiki/Maximilián_Hell Maximilán Hell</ref> . "Schlackenberg" sa spravidla (najmä u súčasných slovenských autorov) interpretuje ako [[Horný Slavkov]] v Česku ({{v jazyku|deu|Schlaggenwald}}) alebo [[Kremnica]]/?miesto v Kremnici na Slovensku, alebo (najmä staršie) ako [[Ostrov nad Ohří]] ({{v jazyku|deu|Schlackenwerth}}) v Česku. Podľa rodinnej tradície rodina Höllovcov pochádzala z Bavorska. V roku 1738 je Cornelius pri zápise svojho syna do jezuitského rádu uvedený ako ''Officialis German.'' (preklad: Nem. úradník). Meno Matthäus Cornelius Höll je nemecká podoba mena používaná aj vo vtedy štandardne používaných latinských textoch. V modernej nemčine sa jeho meno uvádza skôr ako Matthias Cornelius Höll/Hell; v modernej slovenčine znie Matúš Kornel Höll, ale obyčajne sa uvádza ako Matej Kornel Hell (Matthias = Matej, Matthäus = Matúš); a v modernej maďarčine sa uvádza ako Hell Máté Kornél alebo Hell Mátyás Kornél/Cornelius (Máté = Matúš, Mátyás = Matej).
== Život ==
Do [[Banská Štiavnica|Banskej Štiavnice]] sa prisťahoval okolo roku 1693. Najprv bol v službách kniežaťa Fürstenberga, ktorý uzavrel s banskou komorou zmluvu na odvodnenie banskoštiavnických baní. Od roku 1694 pôsobil v priamych službách banskej komory.
 
Mal početné potomstvo, u jeho syna sa uvádza až 21 súrodencov <ref>http://fr.wikipedia.org/wiki/Maximilien_Hell Francúzska wikipédia - Maximilien Hell</ref>.
Jeho druhá manželka sa volala Julianna Victoria Staindl (v modernej slovenčine Julian(n)a Viktória Staindlová), ich tretí spoločný syn [[Maximilián Hell]] sa stal mníchom – jezuitom a slávnym astronónom. Jej meno síce vyzerá nemecky, ale inak o nej nie je veľa známe.
 
Syna [[Jozef Karol Hell|Jozefa Karola Hella]] vychoval za svojho nástupcu vo funkcii konštruktéra a hlavného banského strojmarstva, pomáhal mu pri konštruovaní (napr. vahadlového čerpacieho stroja).
 
Dožil sa na svoju dobu veľmi vysokého veku - min. 90 rokov.
 
== Dielo ==
Ako konštruktér vodočerpacích banských strojov výrazne prispel k vysokej technickej úrovni baníctva a ním navrhnuté stroje pomohli zachrániť viaceré banské prevádzky pred zatopením.
[[Kategória:Úmrtia v 1743]]
[[Kategória:Slovenskí konštruktéri]]
 
[[da:Mathias Cornel Hell]]
[[de:Matthäus Cornelius Höll/Hell]]
[[en:Mathias Cornelius Hell]]
[[eo:Mathias Cornelius Hell]]
[[fr:Matias Cornelius Hell]]
[[hu:Hell Mátyás Kornél]]
[[no:Mathias Cornelius Hell]]
[[ru:Хелл, Маtиас]]
[[sv:Mathias Cornelius Hell]]
471

úprav

Navigačné menu