Matej Kornel Hell: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 11 bajtov ,  pred 9 rokmi
d
→‎Dielo: formulácia - oprava
d (preklepy, typo)
d (→‎Dielo: formulácia - oprava)
Ako konštruktér vodočerpacích banských strojov výrazne prispel k vysokej technickej úrovni baníctva a ním navrhnuté stroje pomohli zachrániť viaceré banské prevádzky pred zatopením.
 
V r.1707 presvedčil modelmi a nákresmi svojho gápľa generála Bercsényiho, ktorý na príkaz Františka II. mal bane zatvoriť. Na jeho podnet J. K. Hell začal so stavbou a v r. 1708 uviedol do prevádzky vodnočerpací [[gápeľ]] v šachte Magdaléna.<ref> http://www.banskastiavnica.sk/o-meste/znami-stiavnicania/matej-kornel-hell.html Banská Štiavnica - Známi Štiavničania</ref>
 
V roku 1710 Matej Kornel Hell podal vo Viedni priamo do rúk cisára návrh na výstavbu vodnej nádrže ([[tajch]]u) Vindšachta (Windschachter Teich), aby sa zapezpečilo dostatočné množstvo vody pre pohon Hellom navrhnutých a neskôr aj ním skonštruovaných 7 čerpadiel na vodný pohon s kývavým pákovým prevodom, ktorým sa mala vyčerpať voda zo zatopených baní podniku Hornej Bieberštôlne.<ref>http://www.banskastiavnica.sk/navstevnik/banicke-dedicstvo-a-historia/technicke-zaujimavosti/tajchy/tajch-velka-vindsachta.html Banská Štiavnica/tajchy</ref> V r. 1713 navrhol Matej Kornel Hell zvýšenie hrádze o 2,5 siahy, vďaka čomu mohlo byť odstavených 220 párov koní, ktoré dovtedy vodu z bane čerpali.
471

úprav

Navigačné menu