Idas (argonaut): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d
chýba zhrnutie úprav
d
d
Idas bol bratom a dvojčaťom [[Lynkeus (argonaut)|Lynkea]], mali rovnakú matku, ale Idas bol v skutočnosti synom boha morí [[Poseidón (boh)|Poseidóna]]. Kým bol Idas veľký silák, Lynkeus bol obdarený takým ostrým zrakom, že videl cez drevo, do hĺbky zeme a dokonca aj v tme.
 
Ich bratrancami boli [[Dioskúrovia]], bratia Kastor a Polydeukes, aj oni mali rovnakúspoločnú matku, [[Léda|Lédu]], otcom Kastora bol spartský kráľ [[Tyndareós]], ale Polydeukov otec bol najvyšší boh [[Zeus]], preto bol Polydeukes nesmrteľný. Obaja boli nerozluční a spolu prežívali všetky svoje dobrodružstvá. Keďže obaja boli zdatní, vyhrávali na [[Olympijské hry (starovek)|olympijských hrách]]. Polydeukes bol preslávený v pästnom zápase a Kastor mal povesť dobrého vojaka a krotiteľa koní.
 
Idas sa uchádzal o [[Marpéssa (dcéra Euéna)|Marpéssu]], dcéru aitólskeho kráľa [[Euénos (Aitólia)|Euéna]]. Kráľ však dal pytačom svojej dcéry podmienku, že ju dostane len ten, ktorý s ním vyhrá preteky v záprahu koní, ale ak prehrá, príde o hlavu. Idas však od svojho otca Poseidóna dostal okrídlený voz a preteky vyhral. Euénos toto pokorenie nezniesol. Najprv zabil svoje kone a potom aj sám seba. Po vyhratom závode musel ale Idas o Marpéssu ešte bojovať s bohom [[Apolón]]om, ktorý o Marpéssu tiež usiloval. Do ich tvrdého súboja však zasiahol Zeus, súperov od seba odtrhol a prikázal, nech rozhodne Marpéssa pre koho sa rozhodne. Marpéssa si zvolila Ida, pretože jej lichotilo, že Idas sa kvôli nej nebál zviesť súboj ani z bohom.
29 364

úprav

Navigačné menu