Medzistavcová symfýza: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
pokr.
(pracuje sa)
 
(pokr.)
{{Pracuje sa}}
'''Medzistavcová symfýza''' ([[latinčina|lat]]. ''symphysis intervertebralis'') je spojenie tiel [[stavce|stavcov]] typu [[synchondróza|synchondrózy]]. Toto spojenie je vytvorené medzi stavcami pohyblivej časti [[chrbtica|chrbtice]]. Jeho základom je ''medzistavcová platnička'' (intervertebrálny disk, lat. discus intervertebralis).
 
==Medzistavcová platnička==
 
Platničiek je v chrbtici človeka 23 - prvá je medzi stavcami C<sub>2<sub> a C<sub>3<sub>, posledná medzi L<sub>5<sub> a S<sub>1<sub>. Platničky tvoria celkovo približne 20% výšky chrbtice.
 
Každá platnička má okraje, ktoré naliehajú na spodnú plochu vyššieho a hornú plochu nižšieho stavca, z hyalínnej [[chrupavka|chrupavky]], ktorá je zrastená s [[kosť]]ou ich tiel. Vlastnú hmotu platničky tvorí [[väzivo]]vá chrupavka, ktorá po obvode postupne prechádza do hustého fibrózneho väziva.
 
*''Anulus fibrosus'' - fibrózny prstenec tvoriaci obvod disku a zvyšujúci jeho pevnosť
*''Nucleus pulposus'' - riedke centrálne jadro disku, uložené bližšie k jeho [[dorzáln]]emu okraju. Je nestlačiteľné a tvorí ložisko, okolo ktorého sa stavce pri pohyboch nakláňajú.
 
Okrem miest umožňujúcich vzájomný pohyb, slúžia platničky aj ako pružné vložky tlmiace otrasy.
 
==Unkovertebrálny kĺb==
 
Horné plochy tiel krčných stavcov majú konkávny, dolné konvexný miskovitý tvar, pričom ich prominujúci vonkajší okraj sa označuje ako ''uncus corporis''. V medzistavcových platničkách sa pri tomto okraji môžu obojstranne vytvárať dutiny vyplnené synoviálnou tekutinou, ktoré sa označujú ako ''unkovertebrálne kĺby''.
 
{{Oporná sústava}}

Navigačné menu