Dážďovky: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 25 bajtov ,  pred 9 rokmi
→‎Charakteristika: pravopis, gramatika, formulácia, preklepy, obrázok, obrázok, obrázok
(→‎Systematika: pravopis, gramatika, formulácia, preklepy, obrázok, externé odkazy, wikilinky, interwiki, kategórie, infobox, aktualizácia)
(→‎Charakteristika: pravopis, gramatika, formulácia, preklepy, obrázok, obrázok, obrázok)
 
== Charakteristika ==
Sú to väčšinou stredne veľké červy, žijú v pôde a v hnijúcom potoku. Niektoré sa zdržujú v mokrej bahnitej pôde močiarov, nežijú však priamo vo vode. [[Clitellum]] je u väčšiny druhov výrazné po celý život. Oči chýbajú, v koži sú však rozptýlené fotoreceptorické bunky. Majú 1 – 2 páry gonád, ich uloženie v určitých [[somit]]och je dôležitým systematickým znakom. Hoci majú značnú regeneračnú schopnosť, rozpad (schizogenéza) nie je normálnym spôsobom nepohlavného rozmnožovania. ČASTO SERÚ HOVNÁ!!!!!
 
Všeobecne známym druhom je [[dážďovka zemná]] (''Lumbricus terrestris'') (väčšinou uvádzaná pod druhovým názvom „obyčajná“). Pod vlhkou kôrou práchnivejúcich pňov žije [[dážďovka svietivá]] (''Eisenia lucens''), v hnoji a rôznych organických zvyškoch nájdeme príbuzný druh ''[[Eisenia foetida]]''. V bahnitej pôde močiarov žije olivovozelený a dosť veľký druh [[kriodrilus bahenný]] (''Criodrilus lacuum''), má až 30 cm. Za endemity slovenskej fauny sú považované teplomilné druhy ''[[Allobophora hraběi]]'' a ''[[Eisenia veneta]]'' z okolia Nitry (Ferianc & Korbel, 1972). Dážďovky zohrávajú veľkú úlohu pri prevzdušňovaní a zúrodňovaní pôdy.
Anonymný používateľ

Navigačné menu