Živá fosília: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 19 bajtov ,  pred 10 rokmi
d
Verzia používateľa 95.102.112.47 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od RedBot
(oprava)
d (Verzia používateľa 95.102.112.47 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od RedBot)
'''Živé fosílie''' alebo '''žijúce skameneniny''' sú organizmy, ktoré vznikli pred mnohými miliónmi rokov a nevyhynuli, pričom počas [[evolúcia|evolúcie]] sa zmenili len málo alebo takmer vôbec. O niektorých druhoch sa pôvodne myslelo, že už dávno vyhynuli.
 
Medzi živočíchmi k nim patria: [[tapíry]], [[krokodíly]], [[okapia pásavá]], [[latiméria divná]] , [[hoacín chochlatý]], [[hatérie]], [[ramenonožce]], [[Nautilus (rod hlavonožcov)|lodienky]], [[šváby]], [[hrotnáče]] prezývané aj ako [[ostrochvosty]], [[žralok Owstonov]] atď. Medzi rastlinami sú to napr. [[metasekvoja čínska]], ''[[wollemia nobilis]]'', [[ginko dvojlaločné]], ''[[lagarostrobus franklini]]'', [[cykasy]] atď.
 
Existujú neoverené správy o legendárnych príšerách vo svete, ktoré by podľa niektorých teórií mohli byť žijúci zástupcovia oficiálne vyhynutých živočíchov. Patria k nim napríklad [[lochnesská príšera]], [[yowie]], [[yeti]], [[Milan Potfaj]], [[sasquatch]], [[cadborosaurus]] atď. Výskumom podobných bytostí sa zaoberajú kryptozoológovia.
 
[[Kategória:Biológia]]
53 099

úprav

Navigačné menu