Moslim (vyznávač islamu): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
chýba zhrnutie úprav
'''Moslim''' (iné názvy: nespisovne ale často '''muslim''', zriedkavo '''moslemín''', zastarano '''musulman''' či '''muzulman''', nevhodne '''mohamedán'''; po arabsky aj perzsky مسلم‎ - muslim, po perzsky aj مسلمان - musulmán/musalmán/mosalmán) je vyznavač [[islam]]u.
 
== Slovo v arabčine a perzštine ==
Po arabsky aj po perzsky sa moslim povie مسلم‎ ; toto slovo sa v spisovnej arabčine vyslovuje muslim, v súčasnej iránskej perzštine moslem a výslovnosť v ranej novoperzštine bol muslim. Po perzsky sa moslim povie aj مسلمان ; toto slovo sa v súčasnej iránskej perzštine vyslovuje mosalmán/mosolmán, v ranej novoperzštine sa vyslovovalo (a v niektorých dnešných verziách perzštiny sa vyslovuje) musalmán/musulmán.
 
==Tvar moslim/muslim ==
 
==Tvar musulman (muzulman) ==
Tento tvar pochádza pôvodne pravdepodobne z tureckého slova müslüman a/alebo z perzského musulmán/musalmán/mosalmán (ktorépozri znamená moslimvyššie). V tvare podobnom slovenskému sa slovo vyskytuje ako základný preklad slova moslim najmä v románskych jazykoch (fr. musulman, tal. musulmano, šp. musulmán), ruštine (musuľman) a gréčtine (musulmanos). V slovenčine (a podobne v češtine, angličtine a nemčine) je tvar musulman/muzulman zastaraný.
 
==Náboženstvo ==
131 806

úprav

Navigačné menu