Charizmatické hnutie: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridanie konkrétnejších informácii o charizmatických hnutiach na Slovensku
d (r2.5.2) (robot Zmenil: sl:Karizmatično gibanje)
(Pridanie konkrétnejších informácii o charizmatických hnutiach na Slovensku)
'''Charizmatické hnutie''' alebo '''Hnutie charizmatickej obnovy''' je prúd v rámci kresťanských cirkví stredného prúdu (katolicizmu, protestantizmu), ktorý sa vyvinul v 50. a 60. rokoch 20. storočia pod vplyvom [[letničné hnutie|letničného hnutia]].
 
Do pojmu charizmatické hnutie možno zahrnúť všetkých kresťanov, ktorí si myslia, že prejavy pôsobenia Ducha Svätého (dary Ducha Svätého - tzv. ''charizmy'') opísanéurčené v Novom Zákone iba pre konkrétnych kresťanov žijúcich v minulosti, ako napr. prorokovanie, uzdravovanie a [[glosolália]], sú prístupné aj dnešným kresťanom. Vedúci v hnutí psychickou manipuláciou sugerujú členom spoločenstva ideu, že by mali intenzívne čítať bibliu a potom sa v nich môže prejaviť hovorenie nerozpoznateľnými jazykmi, zázračné uzdravovanie chorých a predpovedanie budúcnosti. Amatérsky výklad biblie spôsobuje subjektívne riadenie života členov spoločenstva pod rúžkom božieho vedenia z biblie ovplyvnené nemennými pravidlami spoločenstva so znakmi sekty podľa niektorých názorov odborníkov na náboženské spoločenstvá.<ref>http://www.sekty.sk/sk/articles/print/1146</ref>
 
Hlavnými náboženskými spoločenstvami patriacich pod charizmatické hnutia patria Adventisti siedmeho dňa (reformovaní Svedkovia Jehovovi) a Modrý Kríž.
 
 
Anonymný používateľ

Navigačné menu