Strelec (trpasličia eliptická galaxia): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
chýba zhrnutie úprav
'''Trpasličia eliptická galaxia Strelec''' alebo '''SagDEG''' ('''S'''agittarius '''D'''warf '''E'''lliptical '''G'''alaxy) je trpasličia [[eliptická galaxia]] v súhvezdí [[súhvezdie Strelec|Strelec]]. Je to [[satelitná galaxia]] [[Galaxia (Mliečna cesta)|Mliečnej cesty]] a zároveň naša najbližšia galaxia.
 
Túto 51 000 [[svetelný rok|svetelných rokov]] vzdialenú galaxiu, objavili v roku [[1994]] [[Rodrigo Ibata]], [[Gerard Gilmore]] a [[Mike Irvin]]. Napriek svojej blízkosti je táto galaxia tak málo jasným a tak plošne rozsiahlym (10°) objektom, že dlho unikala pozornosti [[astronóm]]ov. SagDEG obieha
okolo našej Galaxie spolu s inými menej hmotnými galaxiami. Gravitačné pole deformuje túto malú galaxiu do tvaru, ktorý je pretiahnutý smerom k nám. Postupom času bude SagDEG úplne roztrhaný a pohltený našou Galaxiou. Takéto splývanie galaxií sa nazýva [[galaktický kanibalizmus]]. Druhá, podobná galaxia je [[SagDIG]] – Sagittarius Dwarf Irregular Galaxy (Strelcov trpaslíkTrpasličia nepravidelná galaxia. Strelec). Obe galaxie sú členmi [[Miestna skupina galaxií|Miestnej skupiny galaxií]] a sprievodcovia Galaxie.
 
{{deep-sky výhonok}}
131 806

úprav

Navigačné menu