Preskočiť na obsah

Hermafroditos: Rozdiel medzi revíziami

Odobraných 10 bajtov ,  pred 10 rokmi
formulácia
d (robot Pridal: af:Hermafroditos)
(formulácia)
Meno Hermafrodita vzniklo spojením mien jeho rodičov boha Herma a bohyne Afrodity, v gréckych mýtoch je postavou, ktorá je obojpohlavná.
 
V jeho rodnej [[Kária|Kárii]] ho vychovali [[Nymfa (mytológia)|nymfy]] a vyrástol na krásneho mladého muža.<ref>[[Publius Ovidius Naso]], ''Metamorphoses'', IV, 285.</ref> Jedného dňa na svojich potulkách prišiel k prameňu nymfy [[Salmakis]]. V tom okamihu ako Hermafrodita nymfa Salmakis zazrela okamžite sa do neho zamilovala a keď sa mládenec šiel okúpať do jej prameňa, silne ho objala a požiadala [[boh]]ov, aby ich telá naveky spojili. Bohovia jej prianiu vyhoveli a oni stali sa jedným telom. Ten osud potom čakal na každého muža, ktorý sa z tohto prameňa napil aj keď nie doslova, ale celkom iste v tom zmysle, že sa stal chorobne zoženštenýandrogýnnym.
 
O tomto prameni napísal [[Marcus Vitruvius Pollio|Vitruvius]] v prvom storočí pred Kr. Píše, že prameň je priezračný a má výbornú chuť. Keď si pri tomto prameni založili [[Gréci]] osadu (dnešný [[Bodrum]]) jeden z osadníkov si pri prameni zariadil obchod z rozličným tovarom a jeho tovar lákal aj [[barbar]]ov, ktorí keď sa z blízkeho prameňa napili, prispôsobili sa jemnejším gréckym obyčajom a stali sa [[Civilizácia|civilizovanými]] ľuďmi.
Anonymný používateľ