Přeskočit na obsah

Žľaza: Rozdiel medzi revíziami

Pridaných 11 bajtov ,  pred 10 rokmi
d
typo
d (r2.7.3) (robot Pridal: bs:Žlijezda)
d (typo)
 
== Delenie ==
 
=== Jednobunkové žľazy ===
 
=== Mnohobunkové žľazy ===
 
Súbor žľazových buniek vytvára ''mnohobunkovú žľazu''. Najjednoduchší typ je tvorený plochou vrstvou žľazových buniek -  – napríklad krycí mucinózny epitel steny [[žalúdok|žalúdka]]. Ak sa súbor žľazových buniek vliači pod povrch epitelu vzniká ''intraepitelová (endoepitelová) žľaza''. Ak vnorenie zasahuje až do hlbších, pod epitelom sa nachádzajúcich tkanív, vzniká ''exoepitelová žľaza''.
<br /> Exoepitelové žľazy sa podľa tvaru sekrečných dutín a stupňa členitosti ich vnútorného priestoru delia na:
* ''Tubulózne (trubicovité) žľazy'' – sekrečné dutiny majú trubicovitý tvar. Môžu byť jednoduché alebo rozvetvené. Niekedy sa trubica stáča do klbka (potné a pachové žľazy [[cicavce|cicavcov]]). V takom prípade hovoríme o stočenej (klbkovitej) žľaze.
** ''Tubuloacinózne žľažy'': kombinácia tubulóznych a acinóznych žliaz
 
Sekréty zo žliaz môžu byť odvádzané pomocou vývodu, vtedy hovoríme o ''[[exokrinná žľaza|exokrinných žľazách]]'' (žľaza s vonkajším vylučovaním) -  – vylučuje ''exkrét''. Ak je sekrét priamo vylučovaný do okolia bunky, vtedy hovoríme o ''[[endokrinná žľaza|endokrinných žľazách]]'' (žľaza s vnútorným vylučovaním) -  – vyučuje tzv. ''inkrét'' alebo ''[[hormón]]''.
 
Podľa toho, akým spôsobom vystupuje sekrét z tela žľazovej bunky, rozlišujeme nasledujúce druhy sekrécie:
75 767

úprav