Slovak Telekom: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d
fix.
d (presun z http://sk.wikipedia.org/w/index.php?title=Telekom_Slovensko&oldid=5018119 ; už neexistuje)
d (fix.)
Spoločnosť je súčasťou nadnárodnej skupiny firiem Deutsche Telekom Group (Frankfurt, Amtlicher Handel: DTE/NYSE: DT). Majoritným akcionárom spoločnosti Slovak Telekom, a. s., je spoločnosť Deutsche Telekom AG s podielom 51 % akcií. Slovenská republika zastúpená Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky vlastní 34 % akcií a Fond národného majetku Slovenskej republiky 15 % akcií.
 
Slovak Telekom, a. s., vlastnil do 1.7.2010 100 % akcií spoločnosti TelekomT-Mobile Slovensko, a. s., ktorá bola poskytovateľom portfólia služieb mobilnej komunikácie. Po jej plnom začlenení do svojich štruktúr vtedajšia spoločnosť T-Mobile Slovensko zanikla. Ďalšími dcérskymi spoločnosťami Slovak Telekomu sú
* Zoznam, s.r.o.
* Zoznam Mobile, s.r.o.
* širokopásmový internet na báze optiky a DSL
* telefonovanie cez pevnú linku
* mobilné telefonovanie a prenos dát
 
== Optická sieť ==
Slovak Telekom, a.s., v súčasnosti pracuje na rozširovaní pokrytia optickou sieťou. Optika je v súčasnosti dostupná na vybraných sídliskách v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre, Trenčíne, Prešove, Žiline, Poprade, Michalovciach a vo Zvolene.
 
== TelekomT-Mobile Slovensko ==
Telekom Slovensko, predtým T-Mobile Slovensko<ref>http://medialne.etrend.sk/marketing-spravy/t-com-a-t-mobile-koncia-nahradi-ich-telekom.html</ref>) bola do 1.7.2010 spoločnosť na [[Slovensko|Slovensku]] poskytujúca [[telekomunikácie|telekomunikačné]] služby - [[mobilná komunikácia|mobilnej komunikácie]] alebo služby dátových sietí. Telekom eviduje 2,190 mil. aktívnych [[Mobilný telefón#SIM karta|SIM kariet]], čo predstavuje 34,6% podiel na trhu (1Q/2012).
 
Spoločnosť TelekomT-Mobile Slovensko prevádzkuje štyri siete - sieť [[GSM]] (v pásmach 900 a 1800 [[Hertz (jednotka)|MHz]]), verejnú dátovú sieť VDS, analógovú sieť [[NMT]] a sieť 3G [[UMTS]]. Sieť GSM je budovaná od roku [[1997]] pomocou technológie [[Švédsko|švédskej]] spoločnosti Ericsson. Používanie analógovej siete NMT sa na Slovensku datuje od roku [[1991]]. Telekom vdýchol tejto sieti nový život, keď nasadil technológiu [[Flash-OFDM]] alebo tiež FLARION, ktorá umožňuje rýchle dátové prenosy. Technológiu Flarion využil ako prvý operátor na svete pre celonárodné nasadenie. [[25. február]]a [[2006]] ako prvý mobilný operátor na Slovensku spustil komerčnú prevádzku siete [[UMTS]].
 
=== Vlastnícke vzťahy ===
100 % akcií spoločnosti TelekomT-Mobile Slovensko vlastní akciová spoločnosť [[Slovak Telekom]]. Majoritným vlastníkom Slovak Telekomu je nemecká telekomunikačná spoločnosť [[Deutsche Telekom AG]] (51%), menšinovými vlastníkmi sú [[Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky|Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií]] (34%) a [[Fond národného majetku Slovenskej republiky]] (15%)
 
Do [[2. máj]]a [[2005]] pôsobila spoločnosť pod obchodným názvom EuroTel Bratislava. Spolupráca EuroTelu a spoločnosti Telekom sa datuje od času, kedy Deutsche Telekom prevzal Slovenské Telekomunikácie (neskôr Slovak Telecom, teraz Slovak Telekom) a prostredníctvom nich aj 51% podiel v spoločnosti EuroTel Bratislava.
 
K prvému júlu 2010 spoločnosť TelekomT-Mobile Slovensko zanikla a všetky jej aktivity a zamestnanci boli začlenení do materskej spoločnosti [[Slovak Telekom]].
 
=== Predvoľby ===
* 0914 - pre digitálnu sieť GSM/UMTS
 
Vzhľadom na možnosť prenosu telefónneho čísla medzi mobilnými operátormi je potrebné príslušnosť telefónneho čísla do siete TelekomT-Mobile Slovensko overiť na webe, alebo na infolinke operátora. Taktiež je možné si aktivovať upozornenie na prenesené číslo pred uskutočnením hovoru.
 
== Referencie ==

Navigačné menu