Henrich II. (Francúzsko): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d
(SRR) → (Svätá rímska ríša)
d (→‎Iné projekty: šablóna)
d ((SRR) → (Svätá rímska ríša))
Vo Francúzsku prenasledoval kalvinistov, ale v zahraničí sa neváhal spolčovať s protestantmi (z politických dôvodov).
 
Francúzsky boj proti cisárovi [[Karol V. (SRRSvätá rímska ríša)|Karlovi V.]] za jeho vlády znova vypukol, pretože nemecké opozičné kniežatá prenechali Henrichovi II. zmluvou zo [[Zámok Chambord|Chambord]] ([[1552]]) ríšsky vikariát nad biskupstvami [[Toul]], [[Metz]] a [[Verdun]].
 
Roku [[1556]] sa potom, ako sa [[Karol V. (SRRSvätá rímska ríša)|Karol V.]] (španielsky kráľ a zároveň rímsko-nemecký cisár) vzdal svojich trónov, nemecko-francúzska vojna sa zmenila na francúzsko-španielsku vojnu (Henrich II. vs. [[Filip II. (Španielsko)|Filip II.]]). Táto sa skončila roku [[1559]] mierom v Cateau-Cambrésis, podľa ktorého Francúzsko stratilo [[Artois]], [[Flámsko]], [[Franche-Comté]], [[Savojsko]] a [[Piemont]], ale získalo [[Calais]] a biskupstvá z roku [[1552]].
 
Ovdovený [[Filip II.]] si vzal Alžbetu, dcéru Henricha II.. Henrich II. usporiadal na počesť tejto svadby turnaj (mimochodom posledný historicky známy turnaj), kde bol však pri súboji smrteľne zranený (kolba ho nešťastne zasiahla do hlavy a trafila ho do oka, následkom čoho zomrel).
93 037

úprav

Navigačné menu