Preskočiť na obsah

Charlotta Cordayová: Rozdiel medzi revíziami

Pridaných 5 bajtov ,  pred 16 rokmi
d
robot: štylistické, typografické a kódové korekcie
d (robot Pridal: pt:Charlotte Corday)
d (robot: štylistické, typografické a kódové korekcie)
Jean-Paul Marat ju prijal sediac vo vani. Mal nepríjemné kožné ochorenie (psoriázu) a na zmiernenie bolesti odpočíval v kúpeli, kde aj pracoval a prijímal návštevy. Cordayová ako dôvod svojej návštevy uviedla, že prišla udať caenských girondistov. Kým si Marat zapisoval mená, vytiahla Charlotta nôž a bodla ho do hrude. Marat stačil iba vykríknúť a zomrel. Charlottu okamžite zatkli a poslali do parížskej väznice [[Conciergerie]]. V ten večer napísala list svojmu otcovi (jeho obsah je známy, pretože sa čítal počas jej súdneho procesu).
 
''Odpusťte mi, môj drahý otec, že som so svojím životom nakladala bez Vášho dovolenia. Pomstila som nevinné obeti a predišla ďalším katastrofám. Ľud sa jedného dňa zaraduje, že bol zbavený tyrana. (...) Zbohom, môj drahý otec, prosím Vás, aby ste na mňa zabudli, alebo skôr sa radovali z môjho odchodu, ktorého príčina je tak krásna. Bozkávam svoju sestru a milujem ju z celého srdca, rovnako ako všetkých mojích príbuzných. Nezabudnite na ten verš z [[Pierre Corneille|Corneilla]]:<br/>Zločin je potupa, nie popravisko!''
 
Nasledujúci deň bola predvedená pred Revolučný tribunál, kde bola odsúdená k sťatiu na [[gilotína|gilotíne]]. Cordayovej advokát sa snažil postaviť obhajobu na "pomätení„pomätení mysle"mysle“, ale ona to odmietla a vyhlásila, že vedome spáchala atentát.
 
Na popravisko ju viezli v červenej košeli, akú nosili zradcovia. Pred popravou odmietla kňaza. Jej
Zavraždením [[Jean-Paul Marat|Marata]] z neho Charlotta Cordayová nechtiac urobila mučeníka revolúcie a jeho busty nahradili krucifixy. Sama potom bola považovaná za obludu a špinu [[Francúzsko|Francúzska]]. Hrdinkou sa stala až po skončení revolučného teroru a v prvých rokoch po revolúcii bola označovaná ako svetská podoba [[Jana z Arku|Johanky z Arku]].
 
== External links ==
* [http://www.vimoutiers.net/charlotte_cordayeng.htm Images of Charlotte Corday and of places related to her life]
 
83 783

úprav