Rádiológia pečene: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 31 bajtov ,  pred 15 rokmi
d
robot: štylistické, typografické a kódové korekcie
d (robot: štylistické, typografické a kódové korekcie)
'''Rádiológia pečene''' je oblasťou medicínskeho odboru [[rádiológia]], a zaoberá sa zobrazovaním chorobných stavov tohoto orgánu za pomoci [[röntgenové žiarenie|röntgenového žiarenia]], [[ultrazvuk]]u a [[magnetická rezonancia|magnetickej rezonancie]].
 
== Klasická rádiológia pečene ==
 
== Sonografické vyšetrenie pečene ==
 
== CT vyšetrenie pečene ==
 
Pre kvalitné vyšetrenie pečene je nevyhnutné použitie helikálnej [[počítačová tomografia|počítačovej tomografie]]. Denzita normálneho parenchýmu pečene sa pohybuje medzi 40 až 70 HU.
 
=== Význam vnútrožilového podania kontrastnej látky (k.l.) ===
 
[[Pečeň]] má dvojité cievne zásobenie: 25% krvi je z pečeňovej tepny (''arteria hepatica''), 75% z [[vrátnica|vrátnice]] (''vena portae''). Podanie [[kontrastná látka|kontrastnej látky]] zväčší rozdiel denzít medzi normálnym parenchýmom a ložiskom v pečeni - a veľkosť tohoto rozdielu v rôznych fázach prechodu kontrastnej látky pečeňou závisí od toho, ktorý z týchto dvoch zdrojov krvi je hlavným "zásobovačom"„zásobovačom“ ložiska v pečeni.
<br />Rozlíšenie jednotlivých chorobných stavov pečene preto často vyžaduje dynamické vyšetrenie po vnútrožilovom podaní kontrastnej látky - v ''[[tepna|arteriálnej]] fáze'' (12-20 sekúnd po začiatku podávania k.l.), fáze redistribúcie (''artério-portálnej fáze''; 20 až 60 s po začiatku podávania k.l.) a vo ''fáze rovnovážnej'' (120 sekúnd po začiatku podávania k.l.). V arteriálnej fáze sa maximálne sýti [[aorta]], tepny a výrazne i ložiská v pečeni, ktoré majú zásobenie hlavne z a.hepatica. V arterio-portálnej fáze sa do pečene dostáva kontrastná látka z vena portae a dochádza k výraznému sýteniu normálneho parenchýmu, zásobovaného najmä [[krv]]ou z tohoto zdroja. Je to ideálna fáza na zobrazenie málo cievne zásobených - tzv. hypovaskularizovaných ložísk, ktoré vyniknú oproti "svietiacemu"„svietiacemu“ parenchýmu pečene. V rovnovážnej fáze dochádza k vyrovnaniu denzít parenchýmu pečene a krvi, kontrastná látka sa rovnomerne distribuuje intra- i extracelulárne. Následkom je zníženie kontrastu väčšiny ložísk v pečeni s jej parenchýmom.
<br />Kontrastnú látku je potrebné podávať automatickou striekačkou vo forme bolusu - čo znamená, že určitý objem kontrastnej látky sa podáva konštantnou rýchlosťou priamo do žily pacienta. Objem sa pohybuje v závislosti od hmotnosti a obsahu [[jód]]u v k.l. - obyčajne medzi 75 až 100 ml, podáva sa jednorazovo rýchlosťou 2-3 ml/s. Množstvo potrebnej kontrastnej látky možno znížiť následným podaním bolusu fyziologického roztoku, ktorý "tlačí"„tlačí“ k.l. pred sebou - k tomu je však potrebná dvojcestná automatická striekačka.
 
== MR vyšetrenie pečene ==
 
== Ďalšie odkazy ==
 
* [[pečeň|Anatómia pečene]]
 
== Zdroje ==
 
 
{{Rádiológia}}
 
[[Kategória:Rádiológia]]
83 783

úprav

Navigačné menu