Archeopteryx: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d
Verzia používateľa 109.108.108.54 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od EmausBot
d (Verzia používateľa 109.108.108.54 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od EmausBot)
Na veľmi dobrých [[fosília|skamenelinách]] archeopteryxa vidno symetrické perie, typické pre lietavé vtáky a skrátený chvost iba s 23 stavcami. Zuby, predné končatiny s plne vyvinutými prstami a pazúrmi, otáčavý druhý prst nôh, ako tiež brušné rebrá a rôzne iné znaky však zdieľal s mnohými primitívnejšími [[theropoda|teropodmi]], rovnako ako perie. Ako dokazuje tvar peria archeopteryxa, bol schopný letu, hoci neohrabaného, zrejme len na krátke vzdialenosti, keďže na jeho pomerne malú hrudnú kosť sa nemohli upínať silné lietacie svaly. Nežil, ako sa pôvodne predpokladalo, na stromoch, keďže v životnom prostredí, ktoré obýval, stromov veľa nebolo, ale skôr ako lezec po krovinách, alebo pozemný živočích (chýbal mu totiž protistojný palec na nohách, predstavujúci adaptáciu na stromový život). Stavbou tela značne pripomínal dinosaury zo skupiny '''Deinonychosauria'''. Dosahoval dĺžku okolo 50 až {{cm|60|m}}.
 
Nové objavy ukázali, že Archaeopteryx mal zadné končatiny vybavené predĺženým perím, ktoré tvorilo akýsi druhý pár krídel. Podobný druhý pár krídel, hoci zvyčajne opatrený dlhším perím než archeopteryx, nachádzame aj u viacerých vyspelých vtákovitých dinosaurov ([[Microraptor]], [[Pedopenna]])archeopteryx je hnusně podělaní pták a smrdí mu pták a je velice hnusný.
 
== Nové objavy ==
[[Súbor:Archaeopteryx lithographica - cast of Humboldt Museum specimen.JPG|left|thumb]]
Najnovší nález pozostatkov v poradí už desiateho jedinca rodu Archaeopteryx ukázal, že tento tvor bol malým dravým dinosaurom ešte viac podobný, ako sa v minulosti myslelo, dokonca stavbou lebky a chodidiel mal bližšie k dinosaurom než k vtákom. Nielenže sa dokázala prítomnosť otáčavého druhého prstu na jeho nohách (čo v minulosti niektorí vedci zamietali) ale aj absencia protistojného palca chodidiel, ktorý je typický pre vtáky a slúži na lepšie uchopenie vetiev stromu. Tieto zistenia, spolu s výsledkami nových štúdií, ktoré považujú niektoré [[druhohory|druhohorné]] vtáky za od vtákov nezávisle letu prispôsobené maniraptory ([[Rahonavis]]), kým najbližším príbuzným vtákov je z dravých dinosaurov [[Microraptor]], nie archeopteryx, zmazali líniu oddeľujúcu dinosaury a vtáky. Dokonca vtákovité dravé dinosaury ako [[Deinonychus]] alebo [[Troodon]] sú podľa nových štúdií viac príbuzné vtákom než Archaeopteryx. Pojem „vták“ bude musieť byť pravdepodobne nanovo definovaný, keďže nepoznáme znaky, ktoré by oddeľovali archeopteryxa spolu s vtákmi od vyspelých vtákovitých dinosaurov.smrdíš . A má velmi chocholatou Bambuli :DDDD smrdí mu chlap :D
 
== Rast ==

Navigačné menu