Vercingetorix: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 18 bajtov ,  pred 14 rokmi
kúsok
d (robot Zmenil: pt:Vercingétorix)
(kúsok)
[[Obrázok:Vercingetorix.jpg|náhľad|250px|Vercingetorikov monument v Alesii]]
'''Vercingetorix''' (* asi [[82 pred Kr.]] – † [[46 pred Kr.]], [[Rím]]) bol náčelníkom [[Kelti|galského]] kmeňa [[Arvernovia|Arvernov]]. V roku [[52 pred Kr.]] zjednotil obyvateľstvo [[Galia|Galie]] na posledný veľký pokus vybojovať si slobodu a nezávislosť od [[Staroveký Rím|rímskej republiky]], proti [[prokonzul]]ovi a neskoršiemu [[diktátor]]ovi [[Gaius Julius Caesar|Gaiovi Juliovi Caesarovi]].
<!--
Mezi roky [[58 př. n. l.|58]] až [[53 př. n. l.]] si Julius Ceasar úspěšným využitím strategie „[[rozděl a panuj]]“ podrobil všechny keltské kmeny na území mezi provincií [[Galie Narbonensis|Galií Narbonskou]] a řekou [[Rýn]]em. Drastické metody, které přitom Caesarovy [[legie]] uplatňovaly, však vedly k četným vzpourám galských kmenů. Pokus náčelníka [[Belgové|Belgů]], [[Ambiorix|Ambioriga]], vyvolat povstání v roce [[54 př. n. l.]] získal jen lokální podporu a neuspěl. Naproti tomu Vercingetorikovi z kmene Arvernů, jehož otec, Celtillus, byl zavražděn vlastními lidmi kvůli své touze stát se králem všech Galů, se podařilo sjednotit galské kmeny proti Římanům a přijmout modernější styl válčení.
 
MeziMedzi rokyrokmi [[58 př.pred n. lKr.|58]] až [[53 př. n.pred lKr.]] si Julius Ceasar úspěšnýmúspešným využitím strategiestratégie „[[rozdělrozdeľuj a panuj]]“ podrobil všechnyvšetky keltské kmenykmene na území mezimedzi provinciíprovinciou [[GalieGalia Narbonensis|GaliíGaliiou Narbonskou]] a řekouriekou [[Rýn]]emom. Drastické metodymetódy, kteréktoré přitompritom CaesarovyCaesarove [[legielégia|légie]] uplatňovalyuplatňovali, však vedlyviedli k četnýmmnohým vzpourámvzburám galských kmenůkmeňov. Pokus náčelníka [[BelgovéBelgovia|BelgůBelgov]], [[Ambiorix|Ambioriga]], vyvolatvyvolať povstánípovstanie v roceroku [[54 př. n.pred lKr.]] získal jenlen lokálnílokálnu podporu a neuspělneuspel. Naproti tomu sa Vercingetorikovi z kmenekmeňa ArvernůArvernov, jehožktorého otec,otca Celtillus,Celtillusa bylzavraždili zavražděnvlastní vlastnímiľudia, lidmikvôli kvůlisvojej svétúžbe touzestať státsa sekráľom králemvšetkých všech GalůGalov, sepodarilo podařilo sjednotitzjednotiť galské kmenykmene proti ŘímanůmRimanom a přijmoutprijať modernějšímodernejší stylštýl válčeníboja.
== Povstání proti Římanům ==
<!--
== Povstanie proti Rímanom ==
Vercingetorix zahájil budování svého vojska v zimě roku 52 př. n. l., zatímco Caesar pobýval v [[Předalpská Galie|Předalpské Galii]]. Nejprve se musel vypořádat s opozicí arvernské šlechty, včetně svého strýce Gobanita, avšak poté co pozvedl vojsko, přemohl své oponenty a byl prohlášen za krále. Vytvořil spojenectví s ostatními kmeny, načež mu bylo jednomyslným rozhodnutím svěřeno vrchní velení. Loajalitu ostatních Galů si zajistil tvrdou disciplínou a prostřednictvím rukojmích, které mu museli odevzdat. Jeho [[strategie]] byla založena na obraně silných pevností. Zároveň uplatňoval [[Taktika spálené země|taktiku spálené země]], v rámci čehož nechal vyklidit a spálit všechny vesnice, pole a města v okolí pochodujících římských legií, aby tak Caesarovi ztížil zásobování, čímž mu zabraňoval v dalším postupu.
 
Caesar a jeho velitel [[Titus Labienus]] sice nejprve dočasně ztratili iniciativu, avšak brzy dobyli Avaricum (dnešní [[Bourges]]) a povraždili veškeré jeho obyvatelstvo (40 000 lidí). Další velká [[Bitva u Gergovie|bitva u Gergovie]] (poblíž dnešního [[Clermont-Ferrand]] v [[departement]]u [[Auvergne]]), hlavního města Arvernů, skončila Vercingetorikovým vítězstvím, neboť Caesar byl neklidný a z nedočkavosti zaútočil na město, na místo aby ho vyhladověl, což byl standardní římský postup při obléhání měst. Vercingetorix se domníval, že Caesar chce odtáhnout (což neměl v úmyslu, protože neúspěch v Galii by zřejmě ukončil jeho kariéru) a když Caesara opustili i [[Haeduové]], kteří mu byli předtím za všech okolností věrní, opustil Vercingetorix svoji někdejší rozvážnou strategii a napadl jej. Avšak s těžkými ztrátami byl odražen a ustoupil do jiné silné pevnosti, [[Alesia|Alesie]] (dnešní Alise-Ste. Reine v departmentu [[Cote-d'Or]], poblíž [[Dijon]]u), kde byl potom Caesarem obležen.
-->
== AlesieAlesia ==
[[Obrázok:VercingetorixDenkmalBartholdi.jpg|thumb|200px|Vercingetorikova jezdeckájazdecká socha v [[Clermont-Ferrand]]]]
V [[BitvaBitka upri AlesieAlesii|bitvěbitke upri AlesieAlesii]] bylbol však Caesar trpělivějšítrpezlivejší a celé [[oppidum]] nechaldal obklopitobklopiť souvislousúvyslou liniílíniou příkopůpriekop, palisád a opevněníopevnení. MezitímMedzitým ale Vercingetorikovi dorazili posily z celécelej Galie a ŘímanéRimania tak jiminimi byliboli sami obklíčeniobkľúčení, neboťpretože Vercingetorix vyzval svésvojich galskégalských spojencespojencov kna útokuútok na obléhajícíobliehajúcich ŘímanyRimanov. Caesar protopreto vybudoval dalšíďalšiu, vnějšívonkajšiu liniilíniu opevněníopevnenia proti očekávanémuočakávanému náporu galských posilposíl.
 
GalovéGalovia přišliprišli v obrovskémobrovskom počtupočte (odhaduje sesa asi na 100 000 vojákůvojakov, ačkolihoci Caesar tvrdil, že jichich bylobolo až 250 000). VercingetorixVercingetorixa bylaj přestotak obklíčenobkľúčili v Alesii a bez jeho vedenívedenia bylyboli všechnyvšetky útoky z vnějškuvonku nejprvenajprv neúspěšnéneúspešné. NicméněNapriek tomu galské útoky odhalilyodhalili slabý bod římskýchrímskych pevností. GalovéGalovia soustředilisústredili na toto místomiesto koordinovaný úder armád zevnitřzvnútra iaj zvenčízvonku. Teprve kdyžkeď Caesar osobněosobne přivedlpriviedol do bitvybitky posledníposledné rezervy, byli Galovédefinitívne definitivněGalov poraženiporazil.
== Alesie ==
[[Obrázok:VercingetorixDenkmalBartholdi.jpg|thumb|200px|Vercingetorikova jezdecká socha v [[Clermont-Ferrand]]]]
V [[Bitva u Alesie|bitvě u Alesie]] byl však Caesar trpělivější a celé [[oppidum]] nechal obklopit souvislou linií příkopů, palisád a opevnění. Mezitím ale Vercingetorikovi dorazili posily z celé Galie a Římané tak jimi byli sami obklíčeni, neboť Vercingetorix vyzval své galské spojence k útoku na obléhající Římany. Caesar proto vybudoval další, vnější linii opevnění proti očekávanému náporu galských posil.
 
== Kapitulácia a smrť ==
Galové přišli v obrovském počtu (odhaduje se asi 100 000 vojáků, ačkoli Caesar tvrdil, že jich bylo až 250 000). Vercingetorix byl přesto obklíčen v Alesii a bez jeho vedení byly všechny útoky z vnějšku nejprve neúspěšné. Nicméně galské útoky odhalily slabý bod římských pevností. Galové soustředili na toto místo koordinovaný úder armád zevnitř i zvenčí. Teprve když Caesar osobně přivedl do bitvy poslední rezervy, byli Galové definitivně poraženi.
Vzhľadom na vysoké straty spôsobené rímskym obliehaním a nedostatkom potravín, radil Vercingetorix svojim vojakom, aby ho živého alebo mŕtveho vydali víťazom a zaistili si tak lepšie podmienky na vyjednávanie o kapitulácii. Podľa legendy sa Vercingetorix vzdal veľkolepým spôsobom. Údajne vyšiel na koni z Alesie a obišiel rímsky tábor predtým, než zložil zbrane Caesarovi k nohám. Pritom sa vraj vyzliekol a na kolenách mával na Caesara. Caesar vo svojich [[Zápisky o vojne galské|Zápiskoch o vojne galskej]] však v rozporu s touto legendou opisuje samotný akt Vercingetorikovej kapitulácie oveľa striedmejšie. Vercingetorixa potom päť rokov väznili v [[Tullianum|Tulliane]] v [[Rím]]e. V roku [[46 pred Kr.]] ho viedli v Caesarovom [[triumf]]e v Ríme a onedlho potom ho popravili pravdepodobne zahrdusením.
 
V roceroku [[48 př. n.pred lKr.]] dal Lucius Hostilius Saserna vyrazitvyraziť [[denár]] na oslavu Caesarových činůčinov v GaliiGálii. Portrét [[barbar]]a na denárudenáre je podlepodľa všehovšetkého pravděpodobnýmpravdepodobným portrétemVercingetorikovým Vercingetorikaportrétom. O VercingetorikověVercingetorikovom datudátume narozenínarodenia panujípanujú značné pochybnosti. PrýVraj je dokoncedokonca možné, že v doběčase, kdykedy sjednotilzjednotil GalyGalov kna bojiboj proti ŘímanůmRimanom, bylmal teprveiba 17 let starýrokov.
== Kapitulace a smrt ==
Vzhledem k vysokým ztrátám způsobeným římským obléháním a nedostatkem potravin, radil Vercingetorix svým vojákům, aby ho živého nebo mrtvého vydali vítězům a zajistili si tak lepší podmínky pro vyjednávání o kapitulaci. Podle legendy se Vercingetorix vzdal velkolepým způsobem. Údajně vyjel na koni z Alesie a objel římský tábor předtím, než složil zbraně k Caesarovým nohám. Přitom se měl svléknout a vkleče mávat na Caesara. Caesar ve svých [[Zápisky o válce galské|Zápiscích o válce galské]] však v rozporu s touto legendou popisuje samotný akt Vercingetorikovy kapitulace mnohem střídměji. Vercingetorix byl poté pět let vězněn v [[Tullianum|Tullianu]] v [[Řím]]ě. V roce [[46 př. n. l.]] byl veden v Caesarově [[triumf]]u v Římě a krátce poté byl popraven patrně zardoušením.
 
V roce [[48 př. n. l.]] dal Lucius Hostilius Saserna vyrazit [[denár]] na oslavu Caesarových činů v Galii. Portrét [[barbar]]a na denáru je podle všeho pravděpodobným portrétem Vercingetorika. O Vercingetorikově datu narození panují značné pochybnosti. Prý je dokonce možné, že v době, kdy sjednotil Galy k boji proti Římanům, byl teprve 17 let starý.
-->
== Film ==
 

Navigačné menu