Internetový robot: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
EmausBot (diskusia | príspevky)
d r2.7.2+) (Robot: Zmena ko:봇 프로그램 na ko:인터넷 봇
Addbot (diskusia | príspevky)
d Bot: Odstránenie 36 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q191865)
Riadok 12: Riadok 12:
[[Kategória:Softvér]]
[[Kategória:Softvér]]
[[Kategória:Internet]]
[[Kategória:Internet]]

[[ar:بوت إنترنت]]
[[bg:Бот]]
[[bs:Bot]]
[[cs:Internetový robot]]
[[da:Bot]]
[[de:Bot]]
[[el:Διαδικτυακό ρομπότ]]
[[en:Internet bot]]
[[es:Bot]]
[[fi:Botti]]
[[fr:Bot informatique]]
[[fy:Bot (Kompjûter)]]
[[gl:Bot]]
[[he:בוט]]
[[hr:Bot]]
[[ia:Bot]]
[[it:Bot]]
[[ja:インターネットボット]]
[[ko:인터넷 봇]]
[[lb:Bot]]
[[lmo:Bot]]
[[lt:Botas (programa)]]
[[nl:Bot (computerprogramma)]]
[[oc:Bot]]
[[pl:Bot (program)]]
[[pms:Trigomiro]]
[[pt:Bot]]
[[ru:Робот (программа)]]
[[so:Botka internetka]]
[[sr:Бот]]
[[sv:Bot (program)]]
[[th:บอต]]
[[tr:Bot (robot)]]
[[uk:Робот (програма)]]
[[ur:شبکی روبہ]]
[[vi:Bot]]

Verzia z 12:02, 11. marec 2013

Internetový robot skrátene bot je počítačový program, ktorý pre svojho majiteľa opakovane vykonáva nejakú rutinnú činnosť na internete - obvykle odosiela a spracováva požiadavky na služby vzdialených serverov.

Príklady robotov

Častým príkladom robotov sú vyhľadávací roboti internetových vyhľadávačov, v angličtine crawler, spider, gatherer . Tento typ robotov prechádza jednotlivé webové stránky, hľadá na nich odkazy na nové stránky, indexuje obsah spracovávaných stránok a umožňuje ich následné prehľadávanie. Podobným príkladom môže byť robot na kontrolu odkazov (linkchecker). Prechádza zadanú množinu stránok (opäť nasleduje odkazy) a hľadá na nich neplatné odkazy. Robot môže informácie do stránok aj vkladať, existujú napr. roboti vkladajúci komentárový spam. Takýto robot vyhľadáva formuláre na webe a vkladá do nich reklamný text.

Existujú taktiež roboti, ktorí získavajú emailové adresy do databáz pre rozosielanie spamu a to vyhľadávaním na internete. E-mail obvykle rozpoznajú podľa prítomnosti zavináča – @. Preto sa odporúča e-mailové adresy na internete nezverejňovať priamo, ale pre človeka jednoducho pochopiteľným spôsobom ich opísať, napr. meno (zavináč) doména.sk.

Spamovací roboti však e-mailové adresy môžu získať taktiež sledovaním odpovedí vzdialených SMTP serverov. Uskutočňujú na vzdialený poštový server tzv. slovníkový útok, kedy sa pokúšajú doručiť e-mail na adresy zložené z obvyklých mien a priezvisk, obľúbených názvov a prezývok . Tieto adresy sú preto ohrozenejšie. Ako protiopatrenie sa odporúča napr. rozšírenie adresy o ďalšie znaky.

Robot nemusí pracovať len s webovými stránkami, IRC robot môže počúvať na IRC kanály a reagovať na zaslané príkazy, či do IRC kanálu nejakú konverzáciu odosielať.