Štyria Horovi synovia: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
14nu5 (diskusia | príspevky)
d Pridaná šablóna
Legobot (diskusia | príspevky)
d Bot: Odstránenie 23 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q727053)
Riadok 92: Riadok 92:


[[Kategória:Egyptskí bohovia]]
[[Kategória:Egyptskí bohovia]]

[[br:Bugale Horus]]
[[bs:Horusovi sinovi]]
[[ca:Quatre fills d'Horus]]
[[cs:Synové Horovi]]
[[de:Horussöhne]]
[[el:Τέσσερεις γιοι του Ώρου]]
[[en:Four sons of Horus]]
[[fa:چهار فرزند هورس]]
[[fi:Horus-lapset]]
[[fr:Fils d'Horus]]
[[hr:Četiri Horusova sina]]
[[hu:Hórusz-fiak]]
[[it:Figli di Horo]]
[[ja:ホルスの4人の息子]]
[[ko:호루스의 아들들]]
[[mk:Четирите синови на Хорус]]
[[nl:Vier zonen van Horus]]
[[no:Horus’ fire sønner]]
[[pt:Filhos de Hórus]]
[[ru:Четыре сына Хора]]
[[uk:Чотири сини Гора]]
[[ur:حورس کے چار بیٹے]]
[[zh:荷魯斯的四個兒子]]

Verzia z 22:11, 15. marec 2013

Synova Horovi
Sada kanop s vyobrazením Horových synov

Štyria Horovi synovia alebo len Horovi synovia je pôvodné egyptské označenie skupiny štyroch prevažne pohrebných staroegyptských bohov považovaných za synov boha Hora v jeho podobe Haruera, Harsemsua alebo Hora z Chemi; podľa nejasných náznakov ich matkou mala byť bohyňa Eset. [1] Sú to bohovia:

V textoch pyramíd sú spomínaní ako „priatelia kráľa“ a zosnulému panovníkovi pomáhajú v jeho výstupe na nebesá. Neskôr sa spomínajú ako ochrancovia zomrelých, najmä pred hladom a smädom, [2] a ochraňovali ich pred nebezpečím. [3] Ako ochrancovia sa niekedy pripojili k slnečnému bohovi, čím mu mali pomáhať v boji proti Apopovi, princípu zla, temnoty a chaosu. [3]

Zúčastňujú sa pohrebu a ochraňujú pľúca, pečeň, žalúdok a črevá, teda jednotlivé vnútorné orgány vyberané z tela mŕtveho pri mumifikácii. Preto sú od konca 18. dynastie (tj. od Novej ríše) často zobrazovaní na kanopách, v ktorých bývali orgány uložené. [3]

Synovia Horovi vystupujú v ľudskej podobe, v neskoršej dobe môžu byť s výnimkou Imseta zobrazovaní aj so zvieracími hlavami: Duamutef šakaľou, Hapi opičou a Kebehsenuf s hlavou sokola. V Knihách mŕtvych majú podobu malých mumifikovaných postavičiek stojacich pri podsvetnom súde v blízkosti Usira. V hrobke pripisovanej panovníkovi Ajemu sú nezvyčajne zachytení ako štyri úplne ľudské mumifikované kráľovské postavy sediace vo dvojiciach po stranách obetného stola, pričom Duamutef a Kebehsenuf majú na hlavách hornoegyptskou bielu korunu, kým Imset a Hapi nesú červenú korunu Dolného Egypta. [4]

Synovia Horovi boli zároveň aj predstavitelia vetrov vanúcich zo štyroch svetových strán, prípadne svetových strán samotných: Duamutef východnej, Hapi severnej, Kabehsenuf západnej a Imset južnej.

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Synové Horovi na českej Wikipédii.

Referencie

  1. JANÁK, Jiří. Brána nebes: bohové a démoni starého Egypta. Praha : Libri, 2005. ISBN 80-7277-235-X. S. 80n.
  2. VERNER, Miroslav; BAREŠ, Ladislav; VACHALA, Břetislav. Encyklopedie starověkého Egypta. Praha : Libri, 2007. ISBN 978-80-7277-306-0. S. 211.
  3. a b c KOLEKTÍV AUTOROV; SCHULTZOVÁ, Regine. EGYPT, Svět faraonů. Redakcia Regine Schultzová, Matthias Seidel; preklad Ladislav Bereš, Mirosla Bárta, Jaromír Krejčí. Prvé vydanie. vyd. [s.l.] : Nakladatelství Slovart, s.r.o., 2005. ISBN 80-7209-349-5. Kapitola Nová říše, Chrám - královští bozi a božští králové, s. 523. (český)
  4. JAMES, T. G. H. Údolí králů : hrobky a zádušní chrámy západních Théb (Hrobka Aje). Čestlice : Rebo, 2002. ISBN 80-7234-247-9. S. 172.

Iné projekty