Kraj (Rusko): Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
dBez shrnutí editace
dBez shrnutí editace
Riadok 3: Riadok 3:


V súčasnosti existuje 9 krajov:
V súčasnosti existuje 9 krajov:
* 1. [[Altajský kraj]] ([[Barnaul]])
# [[Altajský kraj]] ([[Barnaul]])
* 2. [[Zabajkalský kraj]] ([[Čita]])
# [[Zabajkalský kraj]] ([[Čita]])
* 3. [[Kamčatský kraj]] ([[Petropavlovsk-Kamčatskij]])
# [[Kamčatský kraj]] ([[Petropavlovsk-Kamčatskij]])
* 4. [[Krasnodarský kraj]] ([[Krasnodar]])
# [[Krasnodarský kraj]] ([[Krasnodar]])
* 5. [[Krasnojarský kraj]] ([[Krasnojarsk]])
# [[Krasnojarský kraj]] ([[Krasnojarsk]])
* 6. [[Permský kraj]] ([[Perm (mesto)|Perm]])
# [[Permský kraj]] ([[Perm (mesto)|Perm]])
* 7. [[Prímorský kraj]] ([[Vladivostok]])
# [[Prímorský kraj]] ([[Vladivostok]])
* 8. [[Stavropoľský kraj]] ([[Stavropoľ]])
# [[Stavropoľský kraj]] ([[Stavropoľ]])
* 9. [[Chabarovský kraj]] ([[Chabarovsk]])
# [[Chabarovský kraj]] ([[Chabarovsk]])


== Zväčšovanie regiónov a zmena oblastí na kraje ==
== Zväčšovanie regiónov a zmena oblastí na kraje ==
[[Permský kraj]] (ru: Пермский край) ako nový subjekt vznikol 1. decembra [[2005]] na základe Federálneho ústavného zákona z 25. marca [[2004]] číslo 1-FKZ (ru: № 1-ФКЗ) spojením [[Permská oblasť|Permskej oblasti]] s [[Permsko|Komijsko-permským autonómnym okruhom]].


'''[[Permský kraj]]''' (ru: Пермский край) ako nový subjekt vznikol 1. decembra [[2005]] na základe Federálneho ústavného zákona z 25. marca [[2004]] číslo 1-FKZ (ru: № 1-ФКЗ) spojením [[Permská oblasť|Permskej oblasti]] s [[Permsko|Komijsko-permským autonómnym okruhom]].
[[Krasnojarský kraj]] (ru: Красноярский край) sa zväčšil 1. januára [[2007]] na základe Federálneho ústavného zákona z 14. októbra [[2005]] číslo 6-FKZ (ru: № 6-ФКЗ) spojením Krasnojarského kraja s [[Tajmýrsky autonómny okruh|Tajmýrskym (Dolgansko-neneckým) autonómnym okruhom]] a [[Evenkovsko|Evenkovským autonómnym okruhom]].

'''[[Krasnojarský kraj]]''' (ru: Красноярский край) sa zväčšil 1. januára [[2007]] na základe Federálneho ústavného zákona z 14. októbra [[2005]] číslo 6-FKZ (ru: № 6-ФКЗ) spojením Krasnojarského kraja s [[Tajmýrsky autonómny okruh|Tajmýrskym (Dolgansko-neneckým) autonómnym okruhom]] a [[Evenkovsko|Evenkovským autonómnym okruhom]].
'''[[Kamčatský kraj]]''' (ru: Камчатский край) ako nový subjekt vznikol 1. júla [[2007]] na základe Federálneho ústavného zákona z 12. júla [[2006]] číslo 2-FKZ (ru: № 2-ФКЗ) spojením [[Kamčatská oblasť|Kamčatskej oblasti]] s [[Koriacky autonómny okruh|Koriackym autonómnym okruhom]].
[[Kamčatský kraj]] (ru: Камчатский край) ako nový subjekt vznikol 1. júla [[2007]] na základe Federálneho ústavného zákona z 12. júla [[2006]] číslo 2-FKZ (ru: № 2-ФКЗ) spojením [[Kamčatská oblasť|Kamčatskej oblasti]] s [[Koriacky autonómny okruh|Koriackym autonómnym okruhom]].


'''[[Zabajkalský kraj]]''' (ru: Забайкальский край) ako nový subjekt vznikol 1. marca [[2008]] na základe Federálneho ústavného zákona z 21. júla [[2007]] číslo 5-FKZ (ru: № 5-ФКЗ) spojením [[Čitská oblasť|Čitskej oblasti]] s [[Agský buriatsky autonómny okruh|Agským buriatskym autonómnym okruhom]].
[[Zabajkalský kraj]] (ru: Забайкальский край) ako nový subjekt vznikol 1. marca [[2008]] na základe Federálneho ústavného zákona z 21. júla [[2007]] číslo 5-FKZ (ru: № 5-ФКЗ) spojením [[Čitská oblasť|Čitskej oblasti]] s [[Agský buriatsky autonómny okruh|Agským buriatskym autonómnym okruhom]].


V uplynulom období je v [[Rusko|Rusku]] tendencia zväčšovania regiónov. Z oblastí a autonómnych okruhov vznikajú kraje ovládané gubernátormi.
V uplynulom období je v [[Rusko|Rusku]] tendencia zväčšovania regiónov. Z oblastí a autonómnych okruhov vznikajú kraje ovládané gubernátormi.

Verzia z 21:05, 21. marec 2013

Kraje

Kraj je typ subjektu Ruskej federácie. Kraje sú takisto ako oblasti zriadené v prevažne ruských častiach federácie, ale okrajových a spravidla redšie osídlených.Rovnako ako republiky majú vlastný parlament a právo vydávať vlastné zákony. Na čele kraja stojí gubernátor volený obyvateľstvom.

V súčasnosti existuje 9 krajov:

  1. Altajský kraj (Barnaul)
  2. Zabajkalský kraj (Čita)
  3. Kamčatský kraj (Petropavlovsk-Kamčatskij)
  4. Krasnodarský kraj (Krasnodar)
  5. Krasnojarský kraj (Krasnojarsk)
  6. Permský kraj (Perm)
  7. Prímorský kraj (Vladivostok)
  8. Stavropoľský kraj (Stavropoľ)
  9. Chabarovský kraj (Chabarovsk)

Zväčšovanie regiónov a zmena oblastí na kraje

Permský kraj (ru: Пермский край) ako nový subjekt vznikol 1. decembra 2005 na základe Federálneho ústavného zákona z 25. marca 2004 číslo 1-FKZ (ru: № 1-ФКЗ) spojením Permskej oblasti s Komijsko-permským autonómnym okruhom.

Krasnojarský kraj (ru: Красноярский край) sa zväčšil 1. januára 2007 na základe Federálneho ústavného zákona z 14. októbra 2005 číslo 6-FKZ (ru: № 6-ФКЗ) spojením Krasnojarského kraja s Tajmýrskym (Dolgansko-neneckým) autonómnym okruhom a Evenkovským autonómnym okruhom.

Kamčatský kraj (ru: Камчатский край) ako nový subjekt vznikol 1. júla 2007 na základe Federálneho ústavného zákona z 12. júla 2006 číslo 2-FKZ (ru: № 2-ФКЗ) spojením Kamčatskej oblasti s Koriackym autonómnym okruhom.

Zabajkalský kraj (ru: Забайкальский край) ako nový subjekt vznikol 1. marca 2008 na základe Federálneho ústavného zákona z 21. júla 2007 číslo 5-FKZ (ru: № 5-ФКЗ) spojením Čitskej oblasti s Agským buriatskym autonómnym okruhom.

V uplynulom období je v Rusku tendencia zväčšovania regiónov. Z oblastí a autonómnych okruhov vznikajú kraje ovládané gubernátormi.