Ján Brokoff: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
rozšírenie, kategórie
d typografia
Riadok 19: Riadok 19:
}}
}}


'''Ján Brokoff''', známy aj ako '''Johann Brokoff''', alebo v dobovej transkripcii tiež ako '''Johann Brockoff'''(*23. jún [[1652]], [[Spišská Sobota]] nemecky [[Georgenberg]] a maďarsky [[Szepesszombat]] , [[Uhorsko]], potom [[Československá republika]], dnes [[Slovenská republika]] - † 28. december [[1718]], [[Praha]]) bol [[barok]]ový [[sochár]] a rezbár [[Karpatskí Nemci|karpatsko–nemeckého]] pôvodu, narodený v regióne [[Spiš]], na dnešnom severovýchodnom [[Slovensko|Slovensku]].
'''Ján Brokoff''', známy aj ako '''Johann Brokoff''', alebo v dobovej transkripcii tiež ako '''Johann Brockoff''' (*23. jún [[1652]], [[Spišská Sobota]] nemecky [[Georgenberg]] a maďarsky [[Szepesszombat]] , [[Uhorsko]], potom [[Československá republika]], dnes [[Slovenská republika]] - † 28. december [[1718]], [[Praha]]) bol [[barok]]ový [[sochár]] a rezbár [[Karpatskí Nemci|karpatsko–nemeckého]] pôvodu, narodený v regióne [[Spiš]], na dnešnom severovýchodnom [[Slovensko|Slovensku]].





Verzia z 10:07, 4. apríl 2013

Ján Brokoff

Základné informácie
Rodné meno Johann Brokoff
Narodenie 23. jűn 1652
Spišská Sobota, dnes miestna časť mesta Poprad, Uhorsko, Ćeskoslovensko, Slovenská republika
Bydlisko Praha
Úmrtie 28. december 1718 (66 rokov)
Praha
Pôsobenie sochár, rezbár
Roky pôsob. 1672 – 1718
Vplyv Pavol Gross starší

Ján Brokoff, známy aj ako Johann Brokoff, alebo v dobovej transkripcii tiež ako Johann Brockoff (*23. jún 1652, Spišská Sobota nemecky Georgenberg a maďarsky Szepesszombat , Uhorsko, potom Československá republika, dnes Slovenská republika - † 28. december 1718, Praha) bol barokový sochár a rezbár karpatsko–nemeckého pôvodu, narodený v regióne Spiš, na dnešnom severovýchodnom Slovensku.


Rodinné zázemie

Rodina Brokoff pôvodne pochádzala zo Spišského Podhradia, odkiaľ presídlila do Spišskej Soboty. Ján pochádzal z rodiny spišskosobotského obuvníka Ondreja B. Bol ženatý a mal 7 detí, z nich 5 synov. Manželka – Alžbeta rod. Spinglerová.Synovia Jána Brokoffa Michal Jan Josef Brokoff a Ferdinand Maxmilián Brokoff boli tiež sochári. Syn Anton Šebastián Brokoff bol dvorný básnik vo Viedni. Neskôr rodina presídlila do Čiech.


Štúdiá

Nizšie školy vychodil vo svojom rodisku. Od roku 1672 na vandrovkách. Výučný list rezbára získal pravdepodobne v Regensburgu.


Životné osudy a umelecká tvorba

Socha sv. Jána Nepomuckého (Karolov most, Praha 1683)

Okolo roku 1680 odišiel Brokoff zo Slovenska a pracoval na rôznych miestach najmä západných Čiech. V roku 1692 sa usadil na Starom Meste pražskom, kde si otvoril dielňu na rohu Skořepky a Uhelného trhu, neskôr v (dnes už neexistujúcom) dome U Salátů na Národní třídě. Ferdinand Maxmilián po otcovej smrti prevzali vedenie rodinnej sochárskej dielne.

Jan Brokoff svoje rané práce vytváral samostatne, na neskorších dielach spolupracovali aj jeho synovia. Medzi najznámejšie diela Jana Brokoffa patrí socha sv. Jána Nepomuckého na Karolovom moste a ďalšie sochy z pôvodnej sochárskej výzdoby mosta: súsošie Pieta, ktoré bolo v roku 1859 presunuté do nemocnice Milosrdných sestier sv. Karola Boromejského (nemocnica pod Petřínom), sochy Sv. Jozef a Krst Krista, obe boli poničené počas revolúcie roku 1848 a dnes sú súčasťou zbierok Lapidária v Národním muzeu) v Prahe.

Trojplastika Sv. Barbora, Sv. Margaréta a sv. Alžbeta, (Karolov most, Praha - 1707

}

So svojimi synmi pracoval na sochárskej výzdobe Toskánskeho paláca na Hradčanoch, sú autormi alegórie Siedmych slobodných umení na atike a dvoch erbov na priečelí. Jan Brokoff vytvoril aj mnoho ďalších umeleckých diel na rôznych miestach v Čechách, napríklad vyrezávané sochy svätých v kostole Sv. Barbory v Manětíne, plastiky na zámku v Klášterci nad Ohří a Červenom Hrádku, výzdobu krbu v Saturnovej sále na zámku v Libochoviciach, hlavný oltár v kostole sv. Vojtecha benediktinského kláštora v Broumove a ďalšie.

Pamätná tabuľa

Na dome č. 1165 v Spišskej Sobote je umiestnená bronzová pamätná tabuľa, pripomínajúca jeho miesto narodenia, odhalená v roku 1985 a jej autorom je popradský umelec Imrich Svitana.

Literatúra

  • Pollak Oskar: Johann und Ferdinand Maximilian Brokoff, Ein Beitrag zur Geschichte der österreichischen Barockplastik. Prag, Calve, 1846
  • Kolektív autorov: Slovenský biografický slovník, I. zväzok, A–D, Martin 1989
  • BLAŽÍČEK, Oldřich J. Ferdinand Brokof, Odeon, Praha 1976, s. 23-43, (tu predovšetkým kapitola Léta učení a studia)
  • VOŠAHLÍKOVÁ, Pavla, a kol. Biografický slovník českých zemí : 7. sešit : Bra-Brum. Praha : Libri, 2007. 110-224 s. ISBN 978-80-7277-248-3. S. 193-194.

Referencie

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Ján Brokoff

Zdroj

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jan Brokoff na českej Wikipédii.