Kaizen: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridané 3 bajty ,  pred 8 rokmi
d
typo, replaced: - →  – , ý krát → ýkrát AWB
d (Bot: Odstránenie 34 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q376444))
d (typo, replaced: - →  – , ý krát → ýkrát AWB)
'''Kaizen''' (japonsky "zlepšenie") je japonská filozofia zameraná na trvalé zlepšovanie vo všetkých oblastiach života. Pri uplatnení v pracovnej oblasti kaizen trvalo zlepšuje všetky aspekty podnikania, od výroby po vedenie a od riaditeľa po pracovníkov pri montážnej linke. Zlepšovaním štandardizovaných procesov pomocou techniky Kaizen sa dá odstrániť plytvanie. Kaizen bol prvý krátprvýkrát implementovaný vo viacerých japonských podnikoch počas obnovy krajiny po [[Druhá svetová vojna|druhej svetovej vojne]], vrátane firmy [[Toyota]], a neskôr sa rozšíril do podnikov po celom svete.
 
== Úvod ==
* uvažovanie o procese aj o výsledkoch (nielen o výsledkoch), takže sú zachytené postupy vedúce k dosiahnutiu výsledku;
* celostné uvažovanie o celom procese a nie len o momentálnom pohľade, v záujme predídenia vytvárania nedostatkov v iných častiach procesu;
* učenie -  – nie kritické, nie hľadajúce vinníka (pretože obviňovanie je plytvanie), skôr analytické, umožňujúce znovuoveriť domnienky, ktoré sa ukazujú vo výsledku aktuálneho procesu.
 
Na kaizen procese sa môžu zučastniť ľudia na všetkých úrovniach, od výkonného riaditeľa až po externých spolupracovníkov. Môže ho uskutočniť jednotlivec, porada, malá alebo veľká skupina. Vo firme Toyota je to obvykle lokálne zlepšenie na konkrétnom pracovisku alebo oblasti a zahŕňa malú skupinu ľudí, ktorí si zlepšia svoje vlastné pracovné prostredie a produktivitu. Tejto skupine pomáha poradca previesť ju cez kaizen proces, niekedy je to jeho kľúčová rola.
56 532

úprav

Navigačné menu