World Trade Center (1973 – 2001): Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Addbot (diskusia | príspevky)
d Bot: Odstránenie 77 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q11235)
Bez shrnutí editace
Riadok 5: Riadok 5:
[[Súbor:World trade center new york city from hudson circa 1990.jpg|thumb|World Trade Center]]
[[Súbor:World trade center new york city from hudson circa 1990.jpg|thumb|World Trade Center]]


'''Svetové obchodné centrum''' ({{V jazyku|eng|World Trade Center}}, '''WTC''') bol koncom 20. storočia veľký komplex siedmich budov, ktoré sa nachádzali na Dolnom [[Manhattan]]e v meste [[New York (mesto)|New York]] v [[Spojené štáty|Spojených štátoch]]. Dňa [[11. september|11. septembra]] [[2001]] bol katastrofálne zničený náletmi unesených dopravných lietadiel v rámci série [[útoky z 11. septembra 2001|teroristických útokov]] na USA. Konšpirátori sa ale domnievajú, že v budovách boli umiesnené nálože, čo je podľa nich viac pravdepodobné.
'''Svetové obchodné centrum''' ({{V jazyku|eng|World Trade Center}}, '''WTC''') bol koncom 20. storočia veľký komplex siedmich budov, ktoré sa nachádzali na Dolnom [[Manhattan]]e v meste [[New York (mesto)|New York]] v [[Spojené štáty|Spojených štátoch]]. Dňa [[11. september|11. septembra]] [[2001]] bol katastrofálne zničený náletmi unesených dopravných lietadiel v rámci série [[útoky z 11. septembra 2001|teroristických útokov]] na USA.


Na mieste bývalého komplexu stojí pomník [[Ground Zero]].
Na mieste bývalého komplexu stojí pomník [[Ground Zero]].

Verzia z 14:59, 13. apríl 2013

Bývalé Svetové obchodné centrum v marci 2001
Plán budov WTC s okolitými budovami v centre
Svetové obchodné centrum v New Yorku pred 11. septembrom 2001; mrakodrap WTC naľavo je veža č. 1 (Severná veža), mrakodrap napravo je veža č. 2 (Južná veža)
World Trade Center
World Trade Center

Svetové obchodné centrum (angl. World Trade Center, WTC) bol koncom 20. storočia veľký komplex siedmich budov, ktoré sa nachádzali na Dolnom Manhattane v meste New York v Spojených štátoch. Dňa 11. septembra 2001 bol katastrofálne zničený náletmi unesených dopravných lietadiel v rámci série teroristických útokov na USA.

Na mieste bývalého komplexu stojí pomník Ground Zero.

História

Počiatok projektu

Na počiatku myšlienky postaviť komplex Svetového obchodného centra (ďalej len WTC; World Trade Center) stojí spoločnosť Downtown-Lower Manhattan Development Assiociation, ktorej zakladateľom je prezident Manhattan Bank David Rockefeller. Ten sa spoločne so svojím bratom Nelsonom Rockefellerom, v tom čase guvernérom štátu New York, odhodlal zrealizovať veľký projekt, ktorý mal navždy zmeniť tvár Manhattanu. Tí si najali odborný tím z Michiganu, na ktorého čelo dosadili skúseného architekta, Američana japonského pôvodu, menom Minoru Yamasaki (* 1912 - † 1986).

Tento ambiciózny stavebný inžinier navrhol projekty oboch veží WTC, ktoré napokon aj napriek veľkému odporu mnohých aktivistov spoločnosť a mesto schválili.

Výstavba

Základové práce pre stavbu Svetového obchodného strediska sa začali v auguste 1966. Plocha, ktorú WTC malo zaplniť, bola veľká asi 64 750 m², pričom sa muselo zdemolovať presne 164 iných budov. Bolo vyťažených viac než 1 600 000 m³ zeminy.

Prví nájomníci sa v Severnej veži usadili v decembri 1970, v Južnej veži v januári 1972, ale samotná stavba pokračovala a obe budovy boli oficiálne otvorené 4. apríla 1973.

V čase dokončenia bolo WTC najvyšším komplexom budov na svete (do roku 1974), no v New Yorku zostalo najvyšším až do svojho katastrofálneho zničenia v roku 2001.

Dohromady sa na stavbe veží vystriedalo 10 tisíc pracovníkov, pričom pri prácach zahynulo 60 z nich.

Využitie priestorov

V komplexe sídlilo približne 430 amerických i zahraničných korporácií a firiem (okrem USA aj z ďalších 25 krajín).

Prvý teroristický útok

Bližšie informácie v hlavnom článku: Bombový útok na Svetové obchodné centrum v 1993

26. februára 1993 WTC prežilo svoj prvý útok, keď vybuchla nálož v podzemnej garáži pod Severnou vežou. Pri útoku zahynulo 6 ľudí a asi 1 040 ďalších bolo zranených. Z vplyvu na zosnovanie útoku je obvinená al-Káida.

Druhý teroristický útok

Bližšie informácie v hlavnom článku: Útoky z 11. septembra 2001
Ground Zero, miesto, kde stáli budovy Svetového obchodného centra

11. septembra 2001 uniesli moslimskí teroristi lietadlá a dvoma z nich narazili do WTC. Útok si vyžiadal viac ako 3 000 obetí a budovy boli úplne zničené.

Fakty

Opis veží WTC

Severná veža alebo veža č. 1 bola vysoká 417 m (nerátajúc anténu) a Južná veža 415 m (oboje mali 109 poschodí; podľa európskeho chápania podlažného systému). Hĺbka základov pri stavbe dosiahla až 21 m. Podlahy vo WTC ako i celý pôdorys bol v tvare štvorca s rozmermi 63 m x 63 m. Celkový počet oceľových skriňových stĺpov dosiahol 35 000 a počet okien 43 000, ktoré obsadili, mimochodom, plochu cca. 55 740 m². Hmotnosť konštrukčnej ocele sa vyšplhala až na 90 720 ton. Pri prácach sa inštalovalo približne 19 200 kilometrov elektrického vedenia. V oboch vežiach fungovalo po 97 riadnych výťahov a po 6 nákladných.

Počet zamestnancov

Po ukončení stavebných prác na ostatných budovách WTC na začiatku 80-tych rokov sa pozvoľna počet zamestnancov celého komplexu pracujúcich na 929 000 m² kancelárskej plochy odhadoval na takmer 50 tisíc, pričom denne oblasťou s vlastným poštovým smerovacím číslom (10048) prešlo približne 150 tisíc návštevníkov.

Opis oblasti WTC

Celý komplex WTC pozostával aj spolu s mrakodrapmi zo 7 budov, pri ktorých sa rozprestieralo námestie. Pod ním bola verejná nákupná hala, z ktorej návštevníci a pracovníci boli spojení so všetkými časťami veľkomesta dvomi hlavnými trasami newyorského metra a vlakmi, ktorými ľudia dochádzali do New Jersey. Pod komplexom sa tiež využívalo 6 obrovských suterénov.

Význam komplexu

WTC sa počas osemdesiatych a deväťdesiatych rokov 20. storočia stalo neodmysliteľnou súčasťou panorámy Manhattanu. Ako veľké finančné a ekonomické centrum, v ktorom pracovalo aj mnoho zahraničných zamestnancov, zostalo dlhé roky symbolom amerických globálnych, technologických a finančných úspechov, až sa napokon stali obeťou svojho ikonického postavenia.

Film

Film s názvom World Trade Centrum natočil v roku 2006 Oliver Stone podľa výpovedí obetí tohto teroristického útoku, ktoré prežili. V hereckom obsadení je Nicolas Cage, či Maria Bello.

Zdroje

  • PARKYN, Neil; KRUPA, Viktor. Sedemdesiat zázrakov architektúry: úžasné stavby a príbeh ich vzniku. Bratislava : Slovart, 2003. ISBN 978-80-7145-764-0.
  • CSFD.cz - Česko-Slovenská filmová databáza

Iné projekty

Šablóna:Link GA