San Juan (Portoriko): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 1 498 bajtov ,  pred 9 rokmi
chýba zhrnutie úprav
d (Bot: Odstránenie 1 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q41211))
Bez shrnutí editace
 
'''San Juan''' je hlavné a najväčšie [[Mesto (všeobecne)|mesto]] [[Portoriko|Portorika]]. Má rozlohu {{km2|199.24}} a žije tu 434-tisíc obyvateľov, čím je to 42. najväčšie mesto, ktoré patrí pod jurisdikciu [[Spojené štáty|Spojených štátov]].
== História ==
 
Mesto sa radí medzi najstaršie Európanmi založené osady v Amerike. Prvým guvernérom Portorika bol v roku 1508 menovaný Juan Ponce de León, toho istého roku založil prvú osadu Caparra. [3] Tá sa nachádzala približne 2 km vo vnútrozemí. O rok neskôr časť španielskych kolonizátorov presťahovala na novú lokalitu bližšie mori - súčasné historické jadro San Juanu, ktoré sa nachádza na ostrove s rozlohou 7,8 km ², ktorý je od hlavného ostrova oddelený zhruba 100m širokým prielivom. Toto presídlenie z Caparry na blízky menšie ostrov skončilo v roku 1521, kedy nová osada dostala meno "San Juan Bautista" na počesť Jána Krstiteľa. [4] [5] Mesto bolo teda oficiálne založené 28 rokov po objavení Ameriky Krištof Kolumbus.
Počas koloniálneho obdobia bol San Juan jedným zo styčných bodov španielskej prítomnosti v Karibiku. San Juan hral ochranou úlohu pre španielske lode vo východnej časti Antilského súostrovia. Už v roku 1533 začala výstavba mestského opevnenia. [6] Tunajší prístav hojne využívali lode, ktoré plávali medzi Španielskom a Novým svetom; San Juan bol zastávkou obchodných lodí, ktoré do Európy dopravovali zlato a striebro zo španielskych kolónií. Mesto bolo častým cieľom útokov pirátov a korzárov (napr. v roku 1595 na San Juan zaútočil Francis Drake). Portoriko zostalo španielskou kolóniou až do roku 1898, kedy po španielsko-americkej vojne prešlo pod správu USA.
== Partnerské mestá ==
* {{flagicon|Spain}} [[Cádiz]], [[Španielsko]]
Anonymný používateľ

Navigačné menu