Šikmá veža v Pise: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d
Verzia používateľa 178.40.29.51 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Bronto
(Odstránený obsah stránky)
Značka: vyprázdnenie
d (Verzia používateľa 178.40.29.51 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Bronto)
{{Geo|43_43_24_N_10_23_39_E|43° 43′ 24″ s.š., 10° 23′ 39″ v.d.}}
[[Súbor:Leaning Tower of Pisa (1).jpg|thumb|Šikmá veža v Pise]]
 
'''(Šikmá) veža v Pise''' alebo zriedkavo '''pis(ans)ká veža''' najznámejšia pamiatka talianskeho mesta [[Pisa]], stojí v severozápadnej časti mesta na tzv.[[Campo dei Miracoli]] alebo Dómske námestie. Toto námestie je z dvoch strán obkolesené starými mestskými hradbami. Stojí tu Dóm, baptistérium, camposanto a Šikmá veža. Stavba veže so zvonicou začala pod vedením architekta [[Bonanna Pisana]] v roku 1174.
 
Základ veže tvorí kamenný prstenec vysoký 3 metre s priemerom 15,484 metra. Keď stavba dosiahla tretie poschodie a výšku asi 11 metrov, prstencová základňa sa naklonila na stranu približne o 15 cm. Pisano sa snažil vyrovnať sklon v štvrtom poschodí ale nepodarilo sa mu to, preto z obavy aby stavba nespadla sa rozhodol nepokračovať.
 
V roku [[1234]] architekt [[Giovanni di Simone]] však postavil ďalšie tri poschodia veže v rovnakom prevedení ako Pisano. Tým bola postavená základná veža v tvare valca. Na prízemí sú vchodové dvere a na ďalších šiestich podlažiach sú galérie so stĺporadím. Všetky stĺpy sú zakončené hlavicami a polkruhovými oblúkmi. Toto sú typické znaky románskeho slohu.
 
Celé toto architektonické dielo dokončil v roku [[1350]] [[Tommaso Pisano]], ďalší architekt z rodu Pisanovcov tým, že pristavil zvonicu. Vo zvonici je sedem zvonov naladených na sedem hudobných tónov. Šikmá veža sa preslávila aj tým, že na nej fyzik [[Galileo Galilei]], ktorý sa tu narodil v roku [[1564]], prevádzal merania a štúdiá o gravitácii a voľnom páde.
 
V dôsledku mäkkého podlažia sa sklon veže stáročiami zväčšoval a na konci [[20. storočie|20. storočia]] už bol sklon veľký 4,5 metra. Aj preto sa udávajú vždy dva údaje o výške veže. Na severnej strane je výška 55,22 metra a na južnej 54,52 metra. Talianska vláda sa rozhodla zachrániť vežu a preto poverila odborníkov na statiku aby našli riešenie ktoré by zastavilo zvyšujúci sa sklon.
V roku [[1993]] bolo nainštalovaných 800 ton olovených dosiek do zeme na severnej strane ako protizávažie, ktoré by malo zabezpečiť stabilizáciu tejto unikátnej pamiatky z [[12. storočie|12. storočia]]. Patrí medzi pamiatky kultúrneho dedičstva [[UNESCO]].
 
== Iné projekty ==
{{Projekt|commons=Category:Torre di Pisa|štítok=šikmá veža v Pise}}
 
 
{{Taliansky výhonok}}
 
[[Kategória:Pisa]]
[[Kategória:Veže v Taliansku]]
[[Kategória:Lokality Svetového dedičstva v Taliansku]]
 
{{Link GA|zh}}

Navigačné menu