Meng-c’ (kniha): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Veľkosť nezmenená ,  pred 8 rokmi
chýba zhrnutie úprav
d (Bronto premiestnil stránku Mencius (kniha) na Meng-c’ (kniha))
[[Súbor:Mencius.jpg|thumb|autor diela [[Meng-c’]] (lat. Mencius)]]
 
'''Meng-c’''' alebo '''Mencius''' (孟子) je filozofické dielo, ktoré spolu s ďalšími tromi dielami vytvára literárny komplex konfucianizmu zvaný [[Štyri knihy]], ktorý je zas súčasťou väčšieho literárneho celku [[Deväť klasických kníh]].
 
==Charakteristika==
 
Kniha Mencius obsahuje kompiláciu výrokov a rozhovorov filozofa [[Meng-c’|Mencia]] (Mencia) so svojimi žiakmi. V porovnaní s dielami, ktorých autorstvo je pripisované [[Konfucius|Konfuciovi]] má kniha Mencius odlišnú vnútornú štruktúru. Výroky a rozhovory Mencia v diele sú rozsahovo dlhé, rozvláčne a majú skôr charakter dlhých dialógov, opisov a vykazujú charakteristiky plnohodnotného prozaického diela.
Na druhej strane [[Konfucius|Konfuciovo]] vyjadrovanie zvykne byť kratšie a výstižnejšie, často zložené iba z krátkych jednotlivých výrokov s hlbším významom v rozsahu jednej vety.
 
==Filozofia==
 
Filozofia obsiahnutá v diele Mencius nadväzuje na Konfuciove učenie, ale v určitých záveroch sa od neho líši. Mencius tvrdí, že každý človek sa rodí s vrodeným zmyslom pre dobro a spravodlivosť. Podľa Mencia je človek od svojej prirodzenej podstaty morálna bytosť. Prirodzený sklon k dobru a spravodlivostí u človeka je však oslabovaný negatívnym vplyvom vonkajšieho sveta a skorumpovanej štátnej moci a nedostatkom pozitívneho morálneho príkladu počas vývoja konkrétneho človeka a spoločnosti. Hlavnou snahou človeka podľa Mencia by mal byť návrat k prirodzenej podstate každého človeka, teda k dobru a spravodlivosti. V rámci tejto ideológie Mencius v prípade, že panovník krajiny vládne kruto a nestará sa o verejný záujem ospravedlňuje zvrhnutie a odstránenie takéhoto panovníka silou ľudu. Mencius nezavrhuje monarchiu,odmieta však kráľovskú tyraniu.
 
==Literatúra==
131 809

úprav

Navigačné menu