Grécky oheň: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 2 553 bajtov ,  pred 7 rokmi
pracuje sa
(urgent)
(pracuje sa)
{{pracuje sa}}
{{urgentne upraviť|20130725}}
''''Grécky oheň – mocná zbraň''''
Konštantínopol, teda dnešný Istanbul, v roku 678 už päť rokov obliehali arabskí nájazdníci, z ktorých mala strach celá byzantská ríša. Práve v Konštantínopole žil v tom čase Grék Kallinikos z Héliopolisu, ktorý vládcovi byzantskej ríše Konštantínovi IV. predal návod na výrobu ohnivej zbrane, ktorá podľa neho mala odvrátiť všetkých útočníkov. Kallinikos tak svoj vynález (podľa niektorých odborníkov návod na túto strašnú zbraň objavil v nejakých starých spisoch) výhodne predal.
 
Grécky oheň, ako ho neskôr nazvali, však naozaj zahnal Arabov spred Konštantínopola, a neskôr sa ich podarilo zahnať aj v roku 717. Ak by sa to byzantskému vládcovi vtedy nepodarilo, možno by sa história odohrala celkom inak. Arabi by totiž vtrhli do celej Európy, a aké by to malo následky si teraz možno nevie predstaviť nik.
 
''Tajomstvo gréckeho ohňa''
Návod na výrobu gréckeho ohňa poznala len panovníkova rodina a obmedzený kruh jeho najbližších dôverníkov. Práve preto sa však časom cenný návod na výrobu tejto strašnej zbrane stratil, a nikomu sa ho už nikdy nepodarilo vyrobiť. V starých kronikách sa síce zachovalo veľa jeho popisov, ale odborníci si ani v dnešných časoch nevedia dať rady, z čoho bol vlastne grécky oheň vyrobený.
 
Grécky oheň sa skladal z neznámej zápalnej látky, ktorá s skladala z viacerých prísad, a preto sa mohla táto ohnivá zbraň používať dokonca aj pod vodou. Voda totiž ešte zvyšovala ničivosť tejto zbrane, čo dodnes chemici vôbec nechápu. Kallinikos však išiel ešte ďalej, pretože navrhol zariadenie, ktoré dokázalo predhriatu tekutinu zapáliť a vystreknúť na veľkú vzdialenosť.
 
Byzantská ríša tak mala veľmi silnú zbraň, ktorej sa protivníci báli až tak, že im stačilo o nej len povedať, že bude použitá. V Byzancii sa preto tajomstvo gréckeho ohňa držalo vo veľkej tajnosti, aby návod na výrobu nezískali protivníci, a preto sa neskôr úplne zabudlo na to, ako vlastne ohnivú zbraň vyrobiť.
 
Grécky oheň sa tak stal stredovekou legendou, a nikto nevie s určitosťou povedať odkiaľ sa vlastne vzal. Či ho naozaj vyrobil Kallinikos alebo už dávnejšie pred ním ešte niekto iný a on sa len dostal k tomuto tajomstvu, zostane aj naďalej záhadou. A návod na jeho výrobu je s veľkou pravdepodobnosťou už asi navždy stratený.
 
 
[[Súbor:Boj s GRÉCKYM OHŇOM|náhľad|Boj s GRÉCKYM OHŇOM]]
43 096

úprav

Navigačné menu