Obdobie Azuči-Momojama: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
formulácia
(externé odkazy)
(formulácia)
 
{{Pracuje sa}}
[[Súbor:Toyotomi Hideyoshi 1601.jpg|náhľad| Významná postava obdobia Azuchi - Momojama, zjednotiteľ Japonska Tojotomi Hidejoši]]
 
 
==História==
Obdobie Azuči - Monojama je nazvané podľa opevnených miest - hradov Azuči a Momojama, ktoré slúžili pre Nobunagu a Hidejošiho ako centrá vlastnej moci, predtým než dosiahli najvyššiuna mocnajvyššie posty v krajine. Obdobie Azuči-Momojama začínazačalo vojenskou výpravou vojenského veliteľa Ody Nobunagy do hlavného mesta krajiny Kjóta s úmyslom stať sa novým vládcom krajiny.
Nobunaga na čele svojich armád čoskoro porazil vládnucéhovojská šogúna, šikovnou diplomatickou politikou umlčal cisárove námietky voči svojmu uchopeniu moci a izoloval a podmanil si najdôležitejšie nepriateľské kniežatá, ďalejokrem toho skonfiškoval zbrane obyvateľstvu, dal vykonať katastrálny súpis všetkej pôdy v krajine. Ďalším prostriedkom na upevnenie moci pre Nobunagu predstavovalo presídlenie vzpurných kniežat do ďalekých severných provincií.
 
Nobunaga nemal rád budhistické kňažstvo a s podozrením sa pozeral na moc budhistických chrámov, pretože počas obdobia Sengoku vytvorili kláštory vlastné súkromné armády, ktoré sa počas nepokojov v období Sengoku výrazne angažovali vo vojnách na strane Nobunagových protivníkov, čo čiastočne vysvetľuje jeho mimoriadne kladný vzťah ku kresťanským misionárom, ktorí v Japonsku začali pôsobiť v polovici 16. storočia, čoskoro potom, čo portugalskí obchodníci roku 1543 pristáli pri Japonských brehoch. V roku 1582 bol Nobunaga zavraždený jedným zo svojich generálov a v jeho odkaze zjednotiť Japonsko pokračoval jeho najbližší spolupracovník Hidejoši.

Navigačné menu