Adsorpcia: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Addbot (diskusia | príspevky)
d Bot: Odstránenie 42 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q180254)
pridávam ref ale označujem ako copyvio, je to prakticky totožné s heslom v Beliane, 80% úplne, 20% s minimálnymi obmenami slovosledu.
Riadok 1: Riadok 1:
{{copyvio|url=Beliana, heslo Adsorpcia, str. 57}}
'''Adsorpcia''' (z lat. ''adsorbere'') je viazanie plynnej alebo kvapalnej (rozpustenej) látky povrchovou vrstvou inej, pevnej látky. Príslušné sloveso znie „adsor'''b'''ovať“. Opakom adsorpcie je [[desorpcia]]. Zovšeobecnene sa pod adsorpciou rozumie samovoľné zvyšovanie koncentrácie látok na fázovom rozhraní, najčastejšie na rozhraní tuhej a plynnej alebo tuhej a kvapalnej fázy, sprevádzané uvoľnením adsorpčného tepla.
'''Adsorpcia''' (z lat. ''adsorbere''; príslušné sloveso znie „adsor'''b'''ovať“) je viazanie plynnej, kvapalnej (rozpustenej) alebo pevnej látky na povrch inej, obvykle pevnej látky. Opakom adsorpcie je [[desorpcia]]. Zovšeobecnene sa pod adsorpciou rozumie samovoľné zvyšovanie koncentrácie látok na fázovom rozhraní, najčastejšie na rozhraní tuhej a plynnej alebo tuhej a kvapalnej fázy, sprevádzané uvoľnením adsorpčného tepla.<ref name=EB>{{Beliana|1|Adsorpcia|57}}</ref>


== Charakteristika ==
== Charakteristika ==
Dôležitou vlastnosťou adsorpcie je závislosť rovnovážneho naadsorbovaného množstva látky od [[adsorpčná izoterma|koncentrácie]], respektíve od [[adsorpčná izobara|teploty]]. Adsorpcia umožňuje oddelenie zložiek ktoré sa v zmesi vyskytujú v nízkych koncentráciách. Napríklad adsorpciou na aktívnom uhlí možno zo [[vzduch]]u veľmi účinne oddeliť malé množstvá organických rozpúšťadiel. Adsorpcia sa používa pri spracovaní [[ropa|ropy]] (sušenie, [[rafinácia]]), na odfarbovanie [[tuk]]ov, rafináciu [[sacharid|cukru]], pri úprave [[voda|vody]], na sušenie [[plyn]]ov, vo farmaceutickom priemysle. Z plynných zmesí sa adrorbciou získavajú vzácne plyny, pary rozpúšťadiel a odstraňujú sa toxické prímesi.
Dôležitou vlastnosťou adsorpcie je závislosť rovnovážneho naadsorbovaného množstva látky od [[adsorpčná izoterma|koncentrácie]], respektíve od [[adsorpčná izobara|teploty]]. Adsorpcia umožňuje oddelenie zložiek, ktoré sa v zmesi vyskytujú v nízkych koncentráciách. Napríklad adsorpciou na aktívnom uhlí možno zo [[vzduch]]u veľmi účinne oddeliť malé množstvá organických rozpúšťadiel. Adsorpcia sa používa pri spracovaní [[ropa|ropy]] (sušenie, [[rafinácia]]), na odfarbovanie [[tuk]]ov, rafináciu [[sacharid|cukru]], pri úprave [[voda|vody]], na sušenie [[plyn]]ov, vo farmaceutickom priemysle. Z plynných zmesí sa adrorbciou získavajú vzácne plyny, pary rozpúšťadiel a odstraňujú sa toxické prímesi.


== Klasifikácia ==
== Klasifikácia ==
Podľa povahy väzieb medzi povrchom a adsorbovanými [[molekula]]mi sa hovorí buď o fyzikálnej adsorpcii alebo chemickej adsorbcii (chemisorpcii).
Podľa povahy väzieb medzi povrchom a adsorbovanými [[molekula]]mi sa hovorí buď o fyzikálnej alebo chemickej adsorbcii (chemisorpcii).<ref name=EB />


=== Fyzikálna adsorpcia ===
=== Fyzikálna adsorpcia ===
Fyzikálna adsorpcia je vratná, lebo adsorbát je viazaný na povrch adsorbenta [[Van der Waalsova sila|slabými medzimolekulovými silami]].
Fyzikálna adsorpcia je vratná, lebo adsorbát je viazaný na povrch adsorbentu [[Van der Waalsova sila|slabými medzimolekulovými silami]].<ref name=EB />


=== Chemisorpcia ===
=== Chemisorpcia ===
Pri chemisorpcii vzniká pevnejšia, najčastejšie elektrochemická väzba medzi adsorbovanou látkou a adsorbentom, pričom sa uvoľní [[teplo]]. Na rozdiel od fyzikálnej adsorpcie prebieha chemisorpcia pomaly. Výťažok adsorpcie s rastúcou teplotou monotónne klesá.
Pri chemisorpcii vzniká pevnejšia, najčastejšie elektrochemická väzba medzi adsorbovanou látkou a adsorbentom, pričom sa uvoľní [[teplo]]. Na rozdiel od fyzikálnej adsorpcie prebieha chemisorpcia pomaly. Výťažok adsorpcie s rastúcou teplotou monotónne klesá. Aj následná desorpcia je technicky náročnejšia.<ref name=EB />

== Referencie ==
{{Referencie}}


== Pozri aj ==
== Pozri aj ==

Verzia z 10:36, 1. september 2013

MOŽNÉ PORUŠENIE AUTORSKÝCH PRÁV
align="right"

Zdá sa, že text, ktorý tu bol predtým umiestnený, porušuje autorské práva textu z nižšie uvedených zdrojov:

Beliana, heslo Adsorpcia, str. 57

Táto stránka bola zaradená do kategórie Články s možným porušením autorských práv.

  1. Prosíme Vás, aby ste túto stránku nateraz neupravovali.
  2. Ak máte povolenie na použitie tu umiestneného textu za podmienok našej GNU Free Documentation Licence alebo CC-BY-SA, alebo ak ste majiteľom autorských práv k danému textu, prosíme Vás, aby ste to oznámili na diskusnej stránke. Váš text obnovíme, keď sa budete riadiť inštrukciami popísanými v návode Publikácia diela predtým publikovaného mimo Wikipédie, resp. v Wikipédia:OTRS.
  3. Neobnovujte znovu materiál, ktorý tu bol umiestnený. Bude odstránený. V prípade vyjasnenia autorských práv ho sami obnovíme.
  4. Ale bez ohľadu na to, či v tomto prípade naozaj ide o porušenie autorských práv, naďalej uvítame akékoľvek vyhovujúce príspevky. Píšte ich prosím na túto dočasnú podstránku, z ktorej budú do článku obnovené.
  5. Ak nebude stav autorských práv tohto textu vyriešený do jedného týždňa po jeho označení, bude text zmazaný.
  • Ak ste nemali povolenie na použitie tohto textu, prosíme Vás, aby ste buď napísali aspoň minimálny článok (čiže krátky článok s elementárnymi informáciami na danú tému) na dočasnej podstránke, alebo nebránili zmazaniu tohto textu.
  • Poznamenávame, že umiestňovanie materiálov chránených autorskými právami, ktoré nemajú výslovné písomné dovolenie od majiteľa autorských práv, je potenciálnym porušením aplikovateľného práva a našich zásad o autorských právach. Osobám, ktoré už viackrát porušili autorské práva, môže byť dočasne znemožnené upravovanie stránok na Wikipédii.
Ak ste umiestnili túto šablónu do článku, vyhľadajte v histórii článku zodpovedného redaktora a na jeho diskusnú stránku vložte oznam:

== Adsorpcia ==
{{copytext|Adsorpcia}}--~~~~

Adsorpcia (z lat. adsorbere; príslušné sloveso znie „adsorbovať“) je viazanie plynnej, kvapalnej (rozpustenej) alebo pevnej látky na povrch inej, obvykle pevnej látky. Opakom adsorpcie je desorpcia. Zovšeobecnene sa pod adsorpciou rozumie samovoľné zvyšovanie koncentrácie látok na fázovom rozhraní, najčastejšie na rozhraní tuhej a plynnej alebo tuhej a kvapalnej fázy, sprevádzané uvoľnením adsorpčného tepla.[1]

Charakteristika

Dôležitou vlastnosťou adsorpcie je závislosť rovnovážneho naadsorbovaného množstva látky od koncentrácie, respektíve od teploty. Adsorpcia umožňuje oddelenie zložiek, ktoré sa v zmesi vyskytujú v nízkych koncentráciách. Napríklad adsorpciou na aktívnom uhlí možno zo vzduchu veľmi účinne oddeliť malé množstvá organických rozpúšťadiel. Adsorpcia sa používa pri spracovaní ropy (sušenie, rafinácia), na odfarbovanie tukov, rafináciu cukru, pri úprave vody, na sušenie plynov, vo farmaceutickom priemysle. Z plynných zmesí sa adrorbciou získavajú vzácne plyny, pary rozpúšťadiel a odstraňujú sa toxické prímesi.

Klasifikácia

Podľa povahy väzieb medzi povrchom a adsorbovanými molekulami sa hovorí buď o fyzikálnej alebo chemickej adsorbcii (chemisorpcii).[1]

Fyzikálna adsorpcia

Fyzikálna adsorpcia je vratná, lebo adsorbát je viazaný na povrch adsorbentu slabými medzimolekulovými silami.[1]

Chemisorpcia

Pri chemisorpcii vzniká pevnejšia, najčastejšie elektrochemická väzba medzi adsorbovanou látkou a adsorbentom, pričom sa uvoľní teplo. Na rozdiel od fyzikálnej adsorpcie prebieha chemisorpcia pomaly. Výťažok adsorpcie s rastúcou teplotou monotónne klesá. Aj následná desorpcia je technicky náročnejšia.[1]

Referencie

  1. a b c d Adsorpcia. In: Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, 1999. 696 s. ISBN 80-224-0554-X. Zväzok 1. (A – Belk), s. 57.

Pozri aj