Jabloň (strom): Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Uplatnenie: Jablká majú vysoký obsah vody, vitamínov, minerálnych a stopových látok. Hoci neobsahujú takmer žiadne bielkoviny a sodík, majú veľa vlákniny, draslíku a z vitamínov predovšetkým „céčko“. A čo je dôležité, neobsahuj
d -text, skopírované z https://www.vedatechnika.sk/Blog/Lists/Posts/Post.aspx?List=2703c3ae-d376-47b2-ad52-495a25596ef8&ID=37
Riadok 17: Riadok 17:




Uplatnenie: Jablká majú vysoký obsah vody, vitamínov, minerálnych a stopových látok. Hoci neobsahujú takmer žiadne bielkoviny a sodík, majú veľa vlákniny, draslíku a z vitamínov predovšetkým „céčko“. A čo je dôležité, neobsahujú žiadne tuky a majú len veľmi málo sacharidov. Dokážu znížiť hladinu cholesterolu a cukru v krvi, čím veľmi pozitívne vplývajú na prečisťovanie organizmu. Sú dokonca vhodné aj pri redukcii hmotnosti a účinkujú tiež pri bolestiach hlavy, hnačkách a zápchach. Pri hnačke najlepšie pomôžu sladké jablká, pri zápche práve naopak – menej sladké a viac kyslé. Podporujú činnosť čriev a látky obsiahnuté v týchto plodoch účinne bojujú proti toxínom, ktoré sa do tela každý deň dostávajú. Majú omladzovací a regeneračný účinok a vďaka antioxidantom, ktoré sú v nich obsiahnuté, sú aj čiastočnou prevenciou civilizačných chorôb. Ako takmer každé ovocie a zelenina, aj jablko je najvhodnejšie konzumovať v surovej konzistencii. Keďže obsahuje veľa vitamínu C, ktorý sa varom ničí, veľa z jeho pozitívneho účinku sa tepelnou úpravou vytratí. V neposlednom rade, jablká vám veľmi dobre zaženú smäd, pretože obsahujú veľké množstvo vody, a sú preto osviežujúce a v ústach vám obnovia vhodné prostredie, v ktorom je menšia pravdepodobnosť tvorby zubného kazu. Preto neváhajte siahnuť po jablku minimálne raz denne.


Zaujímavosť: Podľa kresťanskej tradície Eva v Raji odtrhla jablko a ponúkla ho Adamovi, spolu ho zjedli. Potom boli za trest vyhnaní z Raja. V knihe Genezis sa však hovorí o ovocí stromu, ktorý leží uprostred Raja a jabloň ani jablko sa tam nespomína. Keďže na Blízkom východe sa jablone nevyskytovali, autor Genezis pravdepodobne nepísal o jablku, ale o inom ovocí. Je dosť možné, že išlo o figovník, keďže po požití ovocia sa prikryli figovými listami. Samotný výraz „jablko“ sa dostal asi až do latinského prekladu Biblie ako slovná hračka (malum = jablko / malus = zlý).

Najmenej 55 miliónov ton jabĺk boli dopestované na celom svete (2008). V Čína vyprodukovala asi 35% tejto celkovej čiastky. Spojené štáty sú druhým vedúcim producentom s viac ako 7,5% svetovej výroby. Aj Turecko, Francúzsko, Taliansko a Irán sa radia medzi popredných vývozcov jabĺk.

No a slávne jablko Isaaca Newtona sa podľa legendy „zaslúžilo“ o zákon o gravitácii, práve keď sedel pod stromom a spadlo mu na hlavu.


{{Záhradnícky výhonok}}
{{Záhradnícky výhonok}}

Verzia z 09:56, 29. september 2013

Jabloň (lat. Malus) je rod rastlín z čeľade ružovitých. Korunu ma v tvare gule. Malvice sú jej plody.

Jablone sú opadavé, ovocné stromy. Prirodzene sa vyskytujú v miernom pásme severnej pologule.

Na Slovensku rastie:


Podľa nedávnych výskumov vznikli súčasné odrody jablone vývojom zo stredoázijského druhu Malus sieversii, bez významnejšej účasti iných druhov (teda nie hybridizáciou). Šľachtiteľskou činnosťou bola po celom svete vypestovaná pestrá škála odrôd. Najznámejšie odrody sú napríklad Jonathan, Ontario, Golden Delicious, Rubín, Sparťan,

Kvety jablone sú slaboružové, s piatimi lupienkami, s kalichom a korunou, obojpohlavné. Kvetné lístky sú vrastené do pohárika, z ktorého sa vyvíja dužnina plodu. Plodom je jablko - malvica s asi 5-12 semenami v jaderníku. Plod (jablko) je dužinatý dozrievajúci v prírodných podmienkach v období augusta až septembra.