Charta základných práv Európskej únie: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d
gramatika
d (Odkaz na súbor Charter_of_Fundamental_Rights_of_the_European_Union.jpg bol odstránený, pretože ho INeverCry na Commons zmazal.)
d (gramatika)
 
== Obsah Charty ==
Charta sa skladá z preambuly, siedmychsiedmich hláv a 54 článkov. Samotné práva sú obsiahnuté v prvých šiestich hlavách, siedma hlava obsahuje interpretačné ustanovenia.
* '''Preambula''' sa odvoláva na spoločné hodnoty európskych národov, na záväzok mierového spolužitia, na duchovné a morálne dedičstvo, na hodnoty demokracie, ľudskej dôstojnosti, slobody a solidarity, na rozmanitosť kultúr a národov Európy, subsidiaritu, trvalo udržateľný ekonomický rozvoj a odkazuje aj na niektoré ľudskoprávne dokumenty, najmä na [[Európsky dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd]] a ďalšie dohovory uzavreté na pôde [[Rada Európy|Rady Európy]].
* '''Hlava I''' má nadpis Dôstojnosť. Obsahuje najmä tieto práva: právo na ľudskú dôstojnosť ''(čl. 1 Charty)'', právo na život a zákaz trestu smrti ''(čl. 2)'', právo na rešpektovanie telesnej a duševnej nedotknuteľnosti človeka najmä v oblasti medicíny a vedeckého výskumu ''(čl. 3)'', zákaz mučenia, neľudského zaobchádzania alebo trestania ''(čl. 5)'', a zákaz otroctva a nútených prác ''(čl. 6)''.

Navigačné menu